Европейските фондови пазари отварят с известно понижение спрямо пет и половина годишните върхове от изминалата седмица, тъй като инвеститорите реагират с предпазливост на днешните смесени икономически данни от Китай и на изненадващо слабите финансови резултати на водещата германска банка Deutshce Bank.
Общият европейски фондов индекс Stoxx Europe 600 се понижава с 0,1% към 335,52 пункта, след като в петък затвори на позитивна територия за втора поредна седмица от началото на годината към близо шестгодишен връх около 336,07 пункта. Немският индекс DAX се понижава с 0,42% към 9701,70 пункта - под поредния рекорден исторически връх от петък (17-и януари) около 9789,89 пункта.
Основна причина за негативния старт на борсата във Франкфурт е рязкото понижение с 4,88% на акциите на най-голямата немска банка Deutsche bank, след като тя оповести изненадващи загуби в размер на 1,15 млрд. евро за последното тримесечие на 2013-а година. Банката също така предупреди, че и 2014-а ще бъде година на предизвикателства и трудни реформи. Това доведе до спад с около 1% на общия европейски банков индекс (STOXX Europe 600 banking index).
Френският фондов индекс CAC40 се понижава с 0,14%, а британският FTSE100 с 0,13%. Солиден спад от 5,05% бележат и акциите на Peugeot SA, след като Бордът на директорите на френския автомобилен гигант одобри план за евентуално повишение на капитала на компанията.
Известна слабост бележат и европейските компании от минно-добивния сектор, като общият европейски индекс на добивните компании се понижава с 0,8% в резултат на оповестените по-рано днес смесени икономически данни от Китай.
Търговията на европейските борси обаче се очаква да бъде относително тънка и неликвидна поради липсата на важни икономически показатели от Стария континент и с оглед днешния официален почивен ден в САЩ (Ден на Мартин Лутър Кинг). Но до края на седмицата ще бъдат оповестени серия значими европейски данни, като най-голям интерес за инвеститорите ще представлява утрешното Zew бизнес проучване в Германия за януари, данните за заетостта във Великобритания през декември (в сряда) и предварителните PMI проучвания за бизнес активността в началото на 2014-а година в еврозоната, Германия и Франция (в четвъртък). За разлика от предишната седмица, следващите няколко дни ще бъда доста "постни" откъм важни икономически показатели от САЩ, като известен интерес ще представлява само предварително PMI проучване за американската промишлена активност през януари и данните за продажбите на нови жилища през декември (четвъртък).
По-голямо внимание за инвеститорите на глобалните финансови пазари ще привлече новият доклад "Световни икономически перспективи" на Международния валутен фонд (вторник). Преди дни шефът на Фонда Кристин Лагард посочи, че МВФ ще обяви повишение на своите прогнози за световния икономически растеж през 2014-а година. В сряда ще се проведат и първите за годината заседания на Японската централна банка и на Канадската централна банка, когато ще бъде оповестена и стенограмата от последното заседание на Английската централна банка.
Подновените разпродажби на акции на Дойче банк през последните 24 часа провокират солиден спад на европейските фондови борси през последния септемврийски ден на търговия. Напрежението около водещия немския кредитор се засили отново през вчерашната търговия на "Уолстрийт" след информации, че големи клиенти на банката в лицето на няколко хедж..
Неколцина клиенти на Дойче банк, сред които няколко големи и влиятелни хедж фондове, са започнали да изтеглят милиарди долари от банката на фона на опасенията за нейната стабилност и на техните експозиции в кредитната институция, съобщават източници, близки до клиенти на банката, цитирани от "Уолстрийт Джърнъл" и от агенция "Блумбърг". Редица..
Американските индекси се понижиха заради нарастващите опасения, че неволите на Дойче банк ще повлекат световния финансов сектор. Вчера той беше основният губещ на Уолстрийт с намаление от 1,5% след репортаж на "Блумбърг", показал, че някои от клиентите на Дойче банк са вече разтревожени. Във Великобритания FTSE 100 напредна с 1%. Начело..
Доходността по 10-годишните американски облигации падна с 2.4 базови пункта до 1.548%, докато тази по 2-годишните книжа слезе с 3.4 базови пункта до 0.722%. Rates Last Change Range UST 10 years 1.560 -0.012 1.541-1.600..
Американските индекси най-сетне отчетоха широки печалби, подпомогнати от споразумението за производството на ОПЕК. Стандард енд Пуърс скочи с 0.5% до 2171.37, като начело на растежа беше енергийният сектор, който нарасна с 4.3%. Европейските индекси нараснаха при по-добре представилия се банков сектор, който изглежда се успокои след..