Шойбле призова за строго разделение между паричната политика и банковия надзор

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Германският министър на финансите Волфганг Шойбле заяви, че е абсолютно наложителна промяна на договора на Европейския съюз, за да се гарантира по-силна Европа в бъдеще.

Шойбле призова и за строго разделение между паричната политика и банковия надзор, след като през настоящата година Европейската централна банка поема надзорните си банкови функции.

Не бяхме в състояние да изчакаме промяна на Европейския договор (позволяваща създаването на отделна институция, която да поеме функциите на банков надзор), въпреки че подобна промяна е необходима в дългосрочен план, заяви немският финансов министър.

Това също така важи и за институцията Европейски фонд за преобразуване (на банките), заяви Шойбле, като допълни, че в резултат на това Европа трябва да избере междуправителствен подход. Това може би е второто най-добро решение, но понякога вторият избор е по-добър от нищо, посочи той.

Според Шойбле, за да се създаде една силна Европа, ние трябва да приспособим договорите на ЕС с настоящите реалности. Който вярва, че това е трудно, е прав.

Осигуряване на конкурентоспособност не може да бъде причина да не се въведе финансова регулация, каза той, добавяйки, че никой финансов пазар няма да бъде истински пазар без устойчива конкурентоспособност в условията на повтарящи се "раздувания" на цените.

Ето защо ние ще напредваме неотклонно по въпроса за регулацията през настоящата година, каза Шойбле. 

Регулацията ще бъде един непрекъснат процес, тъй като регулаторните органи винаги ще трябва да реагират на новите пазарни развития, твърди Шойбле.

Немският финансов министър призова публиката, пред която говори, да използва своята креативност, за да помогне да се гарантира добро регулиране, а не просто да се блокира този важен процес.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Стагнация на потребителските разходи в САЩ през август

След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..

публикувано на 30.09.16 в 15:59

По-добро от очакваното представяне на британската икономика в месеците преди Brexit

Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..

публикувано на 30.09.16 в 13:55

Спад на безработицата в България до близо 7-годишно дъно при нейна стабилизация в целия ЕС

Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..

публикувано на 30.09.16 в 13:05

Ускоряване на инфлацията в еврозоната през септември до близо двугодишен връх от 0,4 на сто

Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..

публикувано на 30.09.16 в 12:27

Поредно понижение на производствените цени в България през август

Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..

публикувано на 30.09.16 в 12:10