Самарас: Първата спасителна програма за Атина беше грешка

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Гръцкият премиер Андонис Самарас заяви, че първото споразумение за спасителна финансова програма, подписано от предишното социалистическо правителство, е било грешка и е причинило много несправедливости особено в средната класа и сред хората с по-ниски доходи.

Говорейки по време на вечеря на гръцко-германската търговската камара, Самарас заяви: Нека бъда ясен и честен. Вие знаете много добре, че аз казвам истината. Първото споразумение за финансова спасителна програма за страната беше грешка и беше неосъществимо. Заложените в първата програма цели бяха непостижими.

Самарас посочи, че неговото правителство е успяло да постигне и дори да надмине необходимите фискални цели и сега вече е готово да започне работа в областта на социалната политика, за да се коригират несправедливостите от първата спасителна програма.

Според решението на Еврогрупата през ноември 2012-а година 70% от първичния излишък (бюджетния баланс без разходите за обслужване на държавния дълг) могат да се използват за целите на социалната политика, каза той и повтори, че през април Евростат ще потвърди, че през 2013-а година Гърция е отчела първичен излишък, който може да надхвърли 800 милиона евро.

Гръцкият премиер също така заяви, че първичният излишък ще покаже, че огромният държавен дълг е устойчив. Това е една от нашите цели, допълни той.

Изявлението на Самарас идва само дни, след като международните инспектори от мисията на "Тройката" (Европейската комисия, МВФ и ЕЦБ) отхвърлиха и върнаха за доработване фискалния план на правителството за 2014-а година, определяйки го като неадекватен.

В края на миналата седмица виден официален представител на гръцкото финансово министерство беше помолен от журналисти да коментира тази информация на агенция Market News International. Гръцкото длъжностно лице потвърди, че "Тройката" наистина е отхвърлила фискалния план за 2014-а година и че има сериозни разминавания в мненията и оценките между инспекторите и гръцкото правителство относно размера на фискалния дефицит на страната.

Снощното изказване на Самарас обаче предполага, че гръцкият премиер изглежда решен да провежда социална политика, независимо от факта, че международните кредитори настояват, че подобен ход би бил преждевременен.

Международните инспектори са пресметнали, че фискалната "дупка" в бюджета на страната през настоящата година може да надвиши 1,5 млрд. евро и да достигне около 3 млрд. евро през 2015-а година, докато гръцкото правителство настоява, че финансовите "дупки" ще бъдат много по-малки по размер.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Стагнация на потребителските разходи в САЩ през август

След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..

публикувано на 30.09.16 в 15:59

По-добро от очакваното представяне на британската икономика в месеците преди Brexit

Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..

публикувано на 30.09.16 в 13:55

Спад на безработицата в България до близо 7-годишно дъно при нейна стабилизация в целия ЕС

Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..

публикувано на 30.09.16 в 13:05

Ускоряване на инфлацията в еврозоната през септември до близо двугодишен връх от 0,4 на сто

Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..

публикувано на 30.09.16 в 12:27

Поредно понижение на производствените цени в България през август

Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..

публикувано на 30.09.16 в 12:10