Изненадващ слаб старт на промишлената активност в Китай в началото на годината

Промишлената активност в Китай отбеляза изненадващо влошаване през януари, достигайки до шестмесечно дъно, показват оповестените днес предварителни данни от PMI проучването на британската банка HSBC.

Предварителният PMI промишлен индекс на HSBC за Китай падна рязко до 49,6 пункта през януари от 50,5 пункта в края на 2013-а година при прогнози за по-умерено понижение до 50,3 пункта.

Това представлява шестмесечно дъно на активността в промишления сектор и първо понижение на индекса под важното ниво от 50 пункта (сигнал за свиване на промишлената активност) от юли миналата година насам.

Индексът PMI, измерващ промишленото производство, отбеляза по-слабо влошаване до 51,3 пункта в началото на годината от 51,4 пункта през декември и на този етап остава стабилно над нивото от 50 пункта.

Солидно влошаване обаче отбеляза компонентата на PMI индекса за новите експортни промишлени поръчки, понижавайки се през януари до шестмесечно дъно от 49,8 пункта (спад на индекса под 50 пункта означава и спад в новите поръчки), като понижение бележи и компонентата, измерващата заетостта в този важен за китайската икономика сектор.

Днешните предварителни данни за промишлената активност са индикация за слаб старт на годината на втората по сила световна икономика, оценена на 56,9 трлн. юана (около 9,4 трлн. долара).

Главният икономист на китайския клон на банката HSBC Кю Хонгбин коментира слабото предварително проучване така: Известното свиване на промишления PMI индекс се дължи основно на охлаждане на условията на вътрешно потребление в Китай. Това предполага отслабване на растежния импулс в промишления сектор, което вече оказва негативно влияние върху растежа на работната заетост. Тъй като инфлацията не дава повод за опасения, китайската политика трябва да се фокусира върху мерки в подкрепа на икономическия растеж, за да се избегне повторение на влошаването на растежа през първата половина на 2013-а година.

Оповестеното днес слабо китайско промишлено проучване парира подновения през последните дни риск-апетит на глобалните финансови пазари и доведе до спад на акциите на азиатските фондови пазари и до известно поскъпване на йената на валутния пазар.

Японският фондов индекс падна с 0,79%, китайският индекс Shanghai Composite се понижи с 0,47%, индексът Hang Sang падна с 1,44%, корейският индекс Kospi с 1,16%, а австралийският индекс ASX 200 се понижи с 1,07%.

"Охлаждането" на инвеститорския риск-апетит на фондовите борси доведе до поскъпване на японската йена на валутния пазар към нейни най-високи нива от началото на седмицата. Доларът падна от сутрешния таз седмичен връх около 104,84 йени към 104,27, докато еврото върна от новия връх за седмицата около 141,93 йени към 140,31 нивото.

Австралийският долар реагира негативно на слабото китайско PMI проучване с оглед тесните търговски връзки на Австралия с Китай. Австралийският долар падна към 0,8787 щатски долара, след като вчера успя да поскъпне до нов връх за седмицата около 0,8888 долара. Еврото от своя страна отскочи към 1,5409 от вчерашното едноседмично дъно около 1,5233 нивото.

Днес вниманието на финансовите пазари ще се насочи и към аналогичните предварителни PMI бизнес проучвания в началото на януари за Франция, Германия, еврозоната и САЩ.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Стагнация на потребителските разходи в САЩ през август

След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..

публикувано на 30.09.16 в 15:59

По-добро от очакваното представяне на британската икономика в месеците преди Brexit

Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..

публикувано на 30.09.16 в 13:55

Спад на безработицата в България до близо 7-годишно дъно при нейна стабилизация в целия ЕС

Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..

публикувано на 30.09.16 в 13:05

Ускоряване на инфлацията в еврозоната през септември до близо двугодишен връх от 0,4 на сто

Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..

публикувано на 30.09.16 в 12:27

Поредно понижение на производствените цени в България през август

Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..

публикувано на 30.09.16 в 12:10