След продължило до полунощ извънредно заседание Централната банка на Турция обяви драстично повишение на лихвите в опит да спре мащабната обезценка на турската лира и отлива на капитали от страната.
Турската централна банка повиши еднодневната (overnight) лихва по заемите до 12% от предишно ниво от 7,75%, повиши основната заемна лихва до 8% от 3,5% и повиши лихвата по кредитните облекчения, доставяни на т.нар. "първични дилъри" на турския паричен пазар чрез репо аукциони до 11,5% от 6,5%.
Централната банка на Турция също така повиши рязко и едноседмичната репо лихва от 4,5% на 10%.
Банката отбеляза, че неотдавнашните вътрешни и външни развития са оказали негативен ефект върху възприемането на финансовия риск и това е довело до значителна обезценка на турската лира и до съществено повишение на т.нар. "рискова премия". Банката обеща да предприеме необходими мерки, за да ограничи негативното влияние на тези развития върху инфлацията и макроикономическата стабилност.
В тази връзка Централната банка взе решение да осъществи силно затягане на паричната политика (рязко вдигане на лихвите) и да опрости своята оперативна работна рамка. Банката повиши едноседмичната репо лихва от 4,5% на 10% и подчерта, че осигуряваната от нея парична ликвидност ще става чрез едноседмични репо операции вместо чрез еднодневната лихва в предстоящия период.
Централната банка отбеляза, че настоящата силно затегната парична политика ще остане в сила, докато няма значително подобрение на инфлационните перспективи. Според новата парична политика инфлацията се очаква да достигне целта от 5% на годишна база до средната на 2015-а година.
Решението на турската централна банка да използва цялата си "огнева мощ" доведе до рязко понижение на турската лира към 2,1758 лири за един долар. Така лирата успя да поскъпне с цели 9% от понеделник насам, когато тя удари историческо дъно от 2,3893 лири за един щатски долар.
Драстичното вдигане на турските лихви и последвалото поскъпване на лирата подкрепи и другите валути от т.нар. "развиващи се пазар", както и стоково зависимите валути като австралийския и новозеландски долари. В същото време има и спад на цените на държавните дългови облигации (повишение на техните лихви), като лихвата на 10-годишните американски дългови книжа се повиши до 2,772% от ниво около 2,75% преди решението на Турската централна банка.
След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..
Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..
Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..
Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..
Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..