Европейската централна банка потвърди, че ще използва оповестените от Европейския банков регулатор (EBA) в края на миналата седмица параметри при предстоящия през годината "стрес тест" на системно значимите европейски банки.
ЕЦБ каза, че банковият "стрес тест" ще обхване всички 128 системно значими банки в Европа и в еврозоната. Според заложените параметри банките ще трябва да имат капиталова адекватност (основен капитал от първи ред - Core Tier 1) от 8% при основния сценарий за липса на значими фактори, които да провокират нова банкова криза в региона. EЦБ потвърди, че "стрес тестът" при т.нар. "враждебен" сценарий за европейската банкова система ще бъде проведен при ниво на основен капитал от първи ред от 5,5% за проучваните банки. Това означава, че 128-те изследвани банки ще трябва да имат капиталова адекватност над 5,5%, за да се счита, че са преминали успешно "стрес теста".
Самият тест ще включва тригодишен период в сила от декември 2013-а година (т.е. до декември 2016-а), като "стрес тестът" ще бъде базиран на банковите баланси от края на миналата година.
Решението за прилагане на ниво на основен капитал от първи ред от 5,5% на банките представлява по-тежък банков тест спрямо ниво от 5,0%, което беше използвано при "стрес теста" от 2011-а година. Това ниво на основен капитал от първи ред показва какви капиталови резерви ще трябва да бъдат заделените от европейските банки, за да имат възможност да покрият потенциални загуби от "лоши" (необслужвани) кредити или от техни погрешни стратегии на търговия на финансовите пазари.
ЕЦБ също така каза, че вече се намира в крайния етап на формализация на процеса за планирания от нея Преглед за оценка на банковите активи (Asset Quality Review) и се ангажира да публикува пълната методология на предстоящия "стрес тест" през първото тримесечие на годината. "Стрес тестът" и Asset Quality Review ще представляват най-всеобхватната оценка за състоянието на банковите баланси в еврозоната.Европейските банки ще бъдат подложени на доста по-сериозен " стрес тест " през настоящата година спрямо финансовите параметри, които бяха използвани при проведения през 2011-а банков тест, показват оповестени днес детайли от Европейския банков..
След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна..
Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината,..
Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври..
Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени..
Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява..