Растежът на сектора на услугите на Китай през януари отбеляза най-слабо подобрение от две и половина години насам, което е пореден сигнал за забавяне на китайския икономически растеж в началото на 2014-а година.
Индексът PMI на банката HSBC, измерващ активността в китайския сектор на услугите, се понижи през януари до 50,7 пункта от 50,9 пункта в края на 2013-а година. Въпреки че индексът остава над важното ниво от 50 пункта, което е сигнал за продължаваща експанзия в сектора на услугите, в началото на годината той достигна най-ниско ниво от август 2011-а година.
Главният икономист на клона на HSBC в Китай Кю Хонгбин коментира данните така: По-бавната експанзия на активността на услугите през януари отразява слабия промишлен растеж и негативното влияние от последните мерки на Пекин да ограничи държавното разточителство (прахосничество). Тъй като бизнес доверието остава стабилно, ние очакваме известно подобрение на растежа в сектора на услугите през следващите месеци. Но същественото подобрение в бъдеще ще разчита на по-силен растеж в промишления сектор и на прилагането на реформи за повишение на сектора на услугите.
Днешните поредни слаби данни от Китай могат да ерозират инвеститорското доверие и вероятно ще поставят под натиск китайските власти да предприемат мерки, стимулиращи икономическия растеж.
Въпреки поредното слабо бизнес проучване във втората по сила световна икономика, азиатските фондови борси отбелязаха добро повишение през днешната търговия, следвайки вчерашното рязко поскъпване на акциите в Европа и на Уолстрийт на фона на надеждите, че днешният доклад за американската заетост през януари ще потвърди солидния икономически растеж в САЩ и ще отслаби опасенията за глобалното икономическо развитие в последно време.
Азиатските акции отскочиха от техните петмесечни дъна достигнати в сряда, като китайският индекс Shangai Composite се повиши с 0,56% в първия ден на търговия след едноседмичните празници за Годината на kоня, индексът Hang Seng се повиши с 1,14%, южнокорейският индекс Kospi с 0,77%, а австралийският ASX 200 с 0,68%. Японският индекс Nikkei скочи с 2,17%, задълбочавайки възходящата корекция от неговите 4-месечни дъна по-рано тази седмица, като японските акции бяха подкрепени и от обезценката на йената на валутните пазари с оглед подновения глобален риск-апетит преди днешните американски данни. Доларът поскъпна към 102,24 йени, а еврото към 138,91 йени (вчера ЕЦБ не промени/не понижи лихвите, а Марио Драги не изрази опасение за риск от дефлация), след като по-рано през седмицата и двете основни валути паднаха до 11-седмични дъна съответно от 100,75 и от 136,22 йени.
В подкрепа на днешния риск-апетит на азиатските борси беше и вчерашното солидно възходящо рали на европейските и американски фондови пазари. И трите основни фондови индекса на Уолстрийт затвориха с ръст от над 1%, като индексът DJIA се повиши с 1,22% до 15628,23 пункта, връщайки обратно над важната 100-дневна пълзяща средна (около 15483 пункта). Широкият индекс S&P500 се повиши с 1,24% до 1773,43 пункта, затваряйки обратно над важната 100-дневна пълзяща-средна (около 1770/1175 пункта), докато технологичният индекс Nasdaq се повиши с 1,14% до 4057,12 пункта.
След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..
Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..
Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..
Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..
Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..