Изненадващ силен ръст на китайския внос и износ през януари подкрепи риск-апетита на глобалните финансови пазари

Китай изненада доста приятно финансовите пазари, след като по-рано днес бяха публикувани много силни данни за търговския баланс на страната през първия месец на годината, които отслабиха страховете на инвеститорите около развитието на втората по сила световна икономика.

Търговският излишък на Китай през януари се повиши до 31,9 млрд. долара от излишък за 25,6 млрд. долара в края на 2013-а година и при прогнози за позитивен търговски баланс в размер на 23,7 млрд. долара. Това представлява най-големият по размер търговски излишък на Китай от октомври 2012-а година насам.

Китайският износ в началото на новата година скочи с цели 10,6% на годишна база (спрямо януари 2012-а) след повишение с 4,3% през декември и при прогнози за много по-слабо подобрение от едва 0,1%.

Вносът в Китай достигна шестмесечен връх през януари, повишавайки се с цели 10,0% след повишение с 8,3% през декември и при прогнози за по-слабо подобрение на китайския внос с 4,0%.

На теория днешните суперсилни данни предполагат, че икономиката на Китай отново набира скорост в началото на 2014-а година след относително слабото й представяне през последните месеци на изминалата година. Но редица анализатори и икономисти се опасяват, че днешните данни са "нагласени", като мнозина от тях очакваха едноседмичните празници в страната за китайската Лунна нова година да окажат напълно логично негативно влияние върху търговския баланс.

Въпреки че икономистите гледат с известен скептицизъм на днешните данни, инвеститорите на азиатските финансови пазари реагираха с добър риск-апетит, който беше подсилен допълнително от вчерашното "балансирано" представяне на новия шеф на Фед Джанет Йелън пред финансовата комисия на Конгрес. Йелън потвърди, че Фед ще запази курса на постепенно понижение на паричните стимули, но в същото време ще запази и рекордно ниските почти нулеви лихви за продължителен период. Тя даде и относително оптимистична оценка на перспективите пред икономиката на САЩ.

Всички това доведе до възходящо движение на азиатските фондови пазари за четвърта поредна сесия на търговия след снощното рали на американските акции на Уолстрийт. След показанията на новия шеф на Фед и трите основни американски фондови индекса скочиха с над 1%, като DJIA се повиши с 1,22% до 15994,77 пункта, широкият индекс S&P500 с 1,11% до 1819,75 пункта, докато технологичният индекс Nasdaq отбеляза ръст от 1,03% до 4191,04 пункта.

Инвеститорският оптимизъм се пренесе и на азиатските борси, като японският индекс Nikkei се повиши с 0,56%, китайският индекс Shanghai Composite с 0,3%, индексът Hang Seng скочи с 1,5%, южнокорейският индекс Kospi се повиши с 0,2%, докато австралийският индекс ASX 200 отбеляза ръст от 1,06%, реагирайки най-позитивно на днешните китайски данни с оглед силната търговска обвързаност на Австралия с Китай.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Подновеното напрежение около Дойче банк разтресе европейските фондови пазари

Подновените разпродажби на акции на Дойче банк през последните 24 часа провокират солиден спад на европейските фондови борси през последния септемврийски ден на търговия. Напрежението около водещия немския кредитор се засили отново през вчерашната търговия на "Уолстрийт" след информации, че големи клиенти на банката в лицето на няколко хедж..

публикувано на 30.09.16 в 15:00

Изплашени клиенти започват да теглят милиарди долари от Дойче банк

Неколцина клиенти на Дойче банк, сред които няколко големи и влиятелни хедж фондове, са започнали да изтеглят милиарди долари от банката на фона на опасенията за нейната стабилност и на техните експозиции в кредитната институция, съобщават източници, близки до клиенти на банката, цитирани от "Уолстрийт Джърнъл" и от агенция "Блумбърг". Редица..

публикувано на 30.09.16 в 11:49

Опасения на капиталовите пазари, породени от Дойче банк

Американските индекси се понижиха заради нарастващите опасения, че неволите на Дойче банк ще повлекат световния финансов сектор. Вчера той беше основният губещ на Уолстрийт с намаление от 1,5% след репортаж на "Блумбърг", показал, че някои от клиентите на Дойче банк са вече разтревожени. Във Великобритания FTSE 100 напредна с 1%. Начело..

публикувано на 30.09.16 в 08:15

Спад на доходността на американските облигации

Доходността по 10-годишните американски облигации падна с 2.4 базови пункта до 1.548%, докато тази по 2-годишните книжа слезе с 3.4 базови пункта до 0.722%. Rates Last Change Range UST 10 years   1.560 -0.012   1.541-1.600..

публикувано на 30.09.16 в 08:13

ОПЕК и Дойчебанк успокоиха пазарите

Американските индекси най-сетне отчетоха широки печалби, подпомогнати от споразумението за производството на ОПЕК. Стандард енд Пуърс скочи с 0.5% до 2171.37, като начело на растежа беше енергийният сектор, който нарасна с 4.3%. Европейските индекси нараснаха при по-добре представилия се банков сектор, който изглежда се успокои след..

публикувано на 29.09.16 в 08:27