ЕЦБ обсъжда много сериозно възможността за въвеждане на отрицателна депозитна лихва

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Европейската централна банка обсъжда много сериозно възможността да въведе отрицателна депозитна лихва, но ефектът не би бил прекалено голям, заяви Беноа Кьоре от Изпълнителният съвет на ЕЦБ в интервю за агенция Ройтерс.

Това е нещо, което се обмисля много сериозно. Но вие не трябва да очаквате прекалено много от подобна мярка, сподели Кьоре, визирайки ефекта от въвеждането на отрицателна лихва по депозитите на търговските банки в ЕЦБ върху икономиката на еврозоната.

В продължение на месеци редица представители на ЕЦБ многократно твърдяха, че Централната банка има възможност да действа, за да спомогне за стимулиране на все още крехкото възстановяване на еврозоната на фона на слабия икономически растеж и ниска инфлация.

Подобни мерки от страна на ЕЦБ включват евентуално закупуване на финансови активи на вторичния дългов пазар (програма от типа на "количествените улеснения" на Фед и на Японската централна банка) или въвеждане на отрицателна депозитна лихва, което би довело до налагане на "наказателна" лихва върху европейските търговски банки, които държат средства в Европейската централна банка.

Въвеждане на отрицателна депозитна лихва може да накара банките, държащи средства на депозит в ЕЦБ при текуща нулева лихва (0,00%), да пренасочат излишната си парична ликвидност към реалната икономика на еврозоната. Но в същото време подобна наказателна мярка за търговските банки може да се разпредели от банките към техните клиенти, оскъпявайки отпусканите кредити.

Беноа Кьоре също така сподели, че вижда риск от нова вълна от разпродажби на рискови активи от страна на европейските банки преди началото на банковия "стрес теста" на ЕЦБ по-късно през годината.

Според него няма промяна в статута на важната OMT програма на ЕЦБ въпреки решението на Конституционния съд на Германия. Кьоре посочи, че ЕЦБ е готова да използва тази програма за покупки на държавни облигации на вторичния дългов пазар, но това е много малко вероятно и не е необходимо в момента.

Поредното размахване на "плашилото" на отрицателна депозитна лихва от страна на виден представител на ЕЦБ доведе до рязко понижение на еврото на валутния пазар.

След коментарите на Беноа Кьоре единната европейска валута падна рязко до тридневно дъно от 1,3564 долара - точно около важната 200-часова пълзяща-средна. Еврото падна до тридневно дъно и спрямо японската йена към 138,67, след като вчера поскъпна до двуседмичен връх от 140,30 йени и се срина до 10-дневни дъно от 0,8212 британски лири с оглед и общото поскъпване на паунда след "Тримесечни инфлационен доклад" на Английската централна банка.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Стагнация на потребителските разходи в САЩ през август

След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..

публикувано на 30.09.16 в 15:59

По-добро от очакваното представяне на британската икономика в месеците преди Brexit

Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..

публикувано на 30.09.16 в 13:55

Спад на безработицата в България до близо 7-годишно дъно при нейна стабилизация в целия ЕС

Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..

публикувано на 30.09.16 в 13:05

Ускоряване на инфлацията в еврозоната през септември до близо двугодишен връх от 0,4 на сто

Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..

публикувано на 30.09.16 в 12:27

Поредно понижение на производствените цени в България през август

Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..

публикувано на 30.09.16 в 12:10