Стенограмата от януарското заседание на Фед потвърждава запазване на курса на намаляване на паричните стимули

Оповестените снощи протоколи от последното заседание на Фед (на 28-и и 29-и януари) показват, че мнозинството от 19-те членове на Федералния резерв настояват за продължаване на политиката на системно намаляване на програмата за парични стимули с 10 млрд. долара на всяко следващо заседание на Централната банка.

Неколцина банкери обаче са посочили, че планът за редуциране на програмата за "количествени улеснения" трябва да бъде преоценен, ако икономическото развитие на САЩ се различава значително от очакванията.

В същото време участниците на последното заседание на Фед са се съгласили, че в скоро време би било подходящо да се направят промени в "бъдещите насоки" относно първото повишение на американската лихва, вероятно визирайки по-бързото от очакваното понижение на нивото на безработица към настоящия праг от 6,5%. От последната стенограма на Федералния резерв обаче не става ясно колко скоро трябва да бъдат направени тези промени, като все още има съществени различия сред централните банкери по какъв най-добър начин да бъде променена "фразеологията" на Фед след края на всяко следващо заседание относно времето за евентуално първо вдигане на федералната фондова лихва.

Фед е дискутирал възможните рискове за финансовата стабилност като фактор, който трябва да бъде взет предвид при обмисляне на цикъл на повишение на американските лихви. Но много малък брой от централните банкери са посочили, че виждат по-голяма вероятност за относително скоро повишение на лихвите.

Според стенограмата, ако продължат и в бъдеще неотдавнашните трусове на развиващите се пазари, това може да представлява низходящ риск.

Пазарните очаквания за бъдещето на програмата за парични стимули и техните прогнози за първо повишение на федералната фондова лихва ще бъдат отразявани добре в становището на Федералния резерв, се вижда от протоколите от януарското заседание.

Централната банка на САЩ потвърди, че нейната бъдеща политика ще продължи да зависи от постъпващите икономически данни, въпреки че по-нататъшното редуциране на паричните стимули вероятно ще остане в сила през следващите месеци освен ако няма съществено влошаване на икономическите перспективи.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Стагнация на потребителските разходи в САЩ през август

След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..

публикувано на 30.09.16 в 15:59

По-добро от очакваното представяне на британската икономика в месеците преди Brexit

Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..

публикувано на 30.09.16 в 13:55

Спад на безработицата в България до близо 7-годишно дъно при нейна стабилизация в целия ЕС

Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..

публикувано на 30.09.16 в 13:05

Ускоряване на инфлацията в еврозоната през септември до близо двугодишен връх от 0,4 на сто

Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..

публикувано на 30.09.16 в 12:27

Поредно понижение на производствените цени в България през август

Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..

публикувано на 30.09.16 в 12:10