Активността в частния икономически сектор на Франция отбеляза изненадващо солидно влошаване през февруари след шокиращо силен спад на активността в сектора на услугите, показва предварителното проучване на агенция Markit.
Индексът PMI, измерващ общата бизнес активност във втората по сила икономика на еврозоната, се понижи до 47,5 пункта през февруари от 48,5 пункта през януари, бележейки ново отдалечаване от важното ниво от 50 пункта (водораздел между бизнес експанзията и влошаване на икономическата активност).
Предварителният PMI индекс на активността в промишлената сфера на Франция се понижи през февруари до 48,5 пункта от 48,8 пункта през януари и при прогнози за подобрение до 49,6 пункта. Индексът на промишленото производство обаче се повиши през февруари до 7-месечен връх от 50,5 пункта след 48,8 пункта през януари, като това е негово първо повишение над важното ниво от 50 пункта от юли 2013-а година.
Индексът PMI, измерващ активността в сектора на услугите, обаче се срина през втория месец на годината до 9-месечно дъно от 46,9 пункта от 48,6 пункта през януари и при прогнози за повишение до 49,4 пункта, показват предварителни данни на агенция Markit.
Спад за пети пореден месец бележат компонентите на PMI индексите за новите поръчки както в промишления, така и в сектора на услугите. Компонентата на работната заетост също бележи влошаване за четвърти пореден месец.
Доста слабите предварителни данни на агенция Markit за бизнес активността във Франция доведоха до рязко понижение на еврото на валутния пазар и до солиден спад на акциите на европейските фондови пазари на фона на и без това повишаващото се напрежение след сутрешното слабо проучване за промишлената активност в Китай.
След френските PMI данни еврото падна рязко към ново дъно за текущата седмица от 1,3686 долара и до тридневно дъно от 139,19 йени.
Инвеститорите на европейските борси също реагираха негативно, като общият индекс Stoxx Europe 600 вече пада с 0,88%, немският индекс DAX с 1,44%, а френският индекс CAC40 с 1,01%.
Междувременно бяха оповестени и слаби данни за инфлацията във Франция, като през януари индексът на потребителските цени (CPI) се понижи с 0,6% на месечна база (при прогноза за спад с 0,5%) след повишение с 0,4% през декември. Това представлява рекорден едномесечен спад на френската инфлация през януари.
На годишна база инфлацията във Франция през първия месец на 2014-а година се понижи до едва 0,7% при прогнози за запазване на индекса CPI на декемврийското ниво от 0,8%.
Френските CPI данни са пореден сигнал за наличието на дезинфлация в цялата еврозона.
След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..
Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..
Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..
Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..
Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..