Фед желае да запази силно стимулиращата парична политика през следващите няколко години

Оповестеният снощи протокол от заседание на Фед на 18-и и 19-и март показа, че американските централни банкери са били единодушни относно необходимостта за запазване на "силно приспособимата и стимулираща" парична политика "през следващите няколко години", въпреки че те очакват по-висок икономически растеж и подобряване на пазара на труда, както и по-нататъшно намаляване на покупките на активи (намаляване на размера на програмата за "количествени улеснения").

Стенограмата също така показа, че има широко съгласие относно необходимостта да се променят "бъдещите насоки" на Фед за пътя на федералната фондова лихва и на другите краткосрочни лихвени проценти, които на този етап остават близо до нулата.

Протоколът от последното заседание на Фед отразява и опасенията за икономическите перспективи и различията в мненията за това как най-добре да бъдат представени "бъдещите насоки" за паричната политика. Отчита се и известен скептицизъм от страна на персонала на Фед, дали неотдавнашната икономическа слабост в САЩ може да бъде изцяло обяснена с тежките зимни условия в страната.

Федералните централни банкери са обсъждали и възможността за запазване на рекордно ниските лихви, докато инфлацията остане под нивото от 2% и не са предприели мерки за ускоряване на времевата рамка за първо повишение на основната лихва.

По този начин стенограмата от последното заседание на Фед сякаш не потвърди коментарите на шефът на банката Джанет Йелън, направени след края на заседанието на 19-ти март, че Федералният резерв ще обмисли първо повишение на лихвите около шест месеца, след като бъде приключена програмата за "количествени улеснения".

Липсата на сигнали за по-скорошно начало на цикъл на затягане на лихвената политика на Фед доведе до нова рязка обезценка на щатския долар на валутните пазари и до солиден риск-апетит и силно поскъпване на акциите на фондовия пазар на Уолстрийт.

Еврото поскъпна към двуседмичен връх от 1,3871 долара - точно под важния негов връх от 24-ти март около 1,3876 долара, докато британската лира удари 7-седмичен връх от 1,6819 долара с поглед към върха за годината от 17-ти февруари около 1,6822 долара.

Доларът продължи да губи позиции и спрямо високолихвените валути като австралийския, новозеландския и канадски долари, както и спрямо валутите на развиващите се икономики.

Щатската валута остава под натиск и спрямо японската йена, търгувайки се около 101,70 йени - точно над неговото триседмично дъно от 8-и април около 101,54 йени.

Ангажиментът на Фед да запази извънредно стимулиращата лихвена политика за още няколко години доведе до солидно възходящо рали на акциите на Уолстрийт. Индексът DJIA се повиши с 1,11% до 16437,18 пункта, докато широкият индекс S&P500 се повиши с 1,09% до 1872,18 пункта, като сякаш инвеститорите отново отправят поглед към рекордните върхове на двата индекса от миналия петък (4-ти април), съответно от 16631,63 пункта и от 1897,28 пункта. Технологичният индекс Nasdaq скочи с 1,72% до 4183,90 пункта, успявайки да затвори обратно над важната 100-дневна пълзяща-средна (около 4155 пункта). Но само негово поскъпване и над 55-дневната пълзяща-средна (около 4216 пункта) може да доведе до повишение на Nasdaq към върха от 4-ти април около 4267,062 пункта.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Стагнация на потребителските разходи в САЩ през август

След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..

публикувано на 30.09.16 в 15:59

По-добро от очакваното представяне на британската икономика в месеците преди Brexit

Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..

публикувано на 30.09.16 в 13:55

Спад на безработицата в България до близо 7-годишно дъно при нейна стабилизация в целия ЕС

Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..

публикувано на 30.09.16 в 13:05

Ускоряване на инфлацията в еврозоната през септември до близо двугодишен връх от 0,4 на сто

Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..

публикувано на 30.09.16 в 12:27

Поредно понижение на производствените цени в България през август

Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..

публикувано на 30.09.16 в 12:10