Фед дебатира премахване на насоката за безработица при промяна на лихвите

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Официалните лица от Федералния резерв проведоха миналия месец необичайна видеоконференция, на която дебатираха премахването на прага от 6,5% безработица, за да има увеличение на лихвите.

Стенограмата на Федералния резерв от заседанието, която излезе вчера, не показа някакъв спор относно бъдещите насоки. По-скоро налице беше загриженост, че сигналите за лихвите могат да бъдат неправилно изтълкувани като по-агресивни сигнали, отколкото бяха преди няколко месеца. Изявлението на Йелън на пресконференцията показа, че промяна на лихвите може да има още през април 2015-а. Това обърка временно пазарите.

Представителите на Фед от тогава се опасяват, че могат да бъдат разбрани погрешно. Стенограмата показа, че те искат да избегнат да създадат усещане на пазарите, че се подготвят за по-ранно повишение на лихвите. Реакцията беше растеж на акциите и спад на долара заради намалелите страхове за скорошни повишения на лихвите.

Големият дебат във Фед обаче е бил за бъдещите насоки. На 18-и и 19-и март почти всички представители на Фед са били на мнение, че цифрата 6,5% за безработицата, като праг, при който могат да бъдат повишени лихвите, трябва да бъде заменена с друго измерване, което по-подробно да описва икономическите обстоятелства.

Нека да обмислим последствията от решенията, които Фед е изразил по време на рядко случващата се видеоконференция на 4-ти март. Нейното съществуване не беше публично достояние до излизането вчера на стенограмата. На нея представителите на Фед изглежда са поставяли основите на нов консенсус за бъдещите насоки. Според стенограмата цифрата 6,5% е остаряла, тъй като безработицата се намира на близки нива от 6,7% в момента. Фед беше хванат неподготвен от бързото намаление на безработните през последната година. Освен основното споразумение за пренасочване към по-качествено решение за безработицата, Фед обмисля начини и идеи за промяна на комуникативния стил на банката. Едно предложение е първото повишение на лихвите да стане след пълното възстановяване на трудовия пазар. Друго предложение е покачването на лихвите да се обвърже с реалния растеж на производството. Някои обаче просто предложиха да се намали нивото на безработица или да се подчертава, че лихвите ще останат ниски, за да се предотврати упорит спад на инфлацията под целите на Фед от 2%.

По материали на световни информационни източници

Подготвена от отдел “Анализи валутни пазари”, ФК “Логос-ТМ” АД


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Подновеното напрежение около Дойче банк разтресе европейските фондови пазари

Подновените разпродажби на акции на Дойче банк през последните 24 часа провокират солиден спад на европейските фондови борси през последния септемврийски ден на търговия. Напрежението около водещия немския кредитор се засили отново през вчерашната търговия на "Уолстрийт" след информации, че големи клиенти на банката в лицето на няколко хедж..

публикувано на 30.09.16 в 15:00

Изплашени клиенти започват да теглят милиарди долари от Дойче банк

Неколцина клиенти на Дойче банк, сред които няколко големи и влиятелни хедж фондове, са започнали да изтеглят милиарди долари от банката на фона на опасенията за нейната стабилност и на техните експозиции в кредитната институция, съобщават източници, близки до клиенти на банката, цитирани от "Уолстрийт Джърнъл" и от агенция "Блумбърг". Редица..

публикувано на 30.09.16 в 11:49

Опасения на капиталовите пазари, породени от Дойче банк

Американските индекси се понижиха заради нарастващите опасения, че неволите на Дойче банк ще повлекат световния финансов сектор. Вчера той беше основният губещ на Уолстрийт с намаление от 1,5% след репортаж на "Блумбърг", показал, че някои от клиентите на Дойче банк са вече разтревожени. Във Великобритания FTSE 100 напредна с 1%. Начело..

публикувано на 30.09.16 в 08:15

Спад на доходността на американските облигации

Доходността по 10-годишните американски облигации падна с 2.4 базови пункта до 1.548%, докато тази по 2-годишните книжа слезе с 3.4 базови пункта до 0.722%. Rates Last Change Range UST 10 years   1.560 -0.012   1.541-1.600..

публикувано на 30.09.16 в 08:13

ОПЕК и Дойчебанк успокоиха пазарите

Американските индекси най-сетне отчетоха широки печалби, подпомогнати от споразумението за производството на ОПЕК. Стандард енд Пуърс скочи с 0.5% до 2171.37, като начело на растежа беше енергийният сектор, който нарасна с 4.3%. Европейските индекси нараснаха при по-добре представилия се банков сектор, който изглежда се успокои след..

публикувано на 29.09.16 в 08:27