След края на днешното редовно заседание Централната банка на Русия обяви изненадващо повишение на ключовата лихва в страната с 50 базисни пункта до 7,5% от предишно ниво от 7%.
Банката каза, че е взела това решение поради по-голямото от очакванията негативно влияние върху инфлацията от процеса на девалвация (обезценка) на руската рубла. Според Руската централна банка това нейно решение ще позволи понижение на инфлацията в страната към 6% до края на 2014-а година, но въпреки това инфлацията в страната ще остане над заложената цел за инфлация от 5%.
РБЦ отново подчерта, че не планира понижение на лихвите през следващите месеци.
В началото на месеца март (на 3-ти март) РЦБ се принуди да вдигне лихвата със 150 базисни пункта от ниво от 5,5% до 7,0% в опит да ограничи рязката обезценка на рублата около руско-украинската криза.
Това днешно решение на РЦБ беше изненада за участниците на финансовите пазари и е факт след като по-рано днес агенция "Стандард енд Пуърс" понижи с една степен кредитния рейтинг в чуждестранна валута на Русия до ниво от "ВВВ-".
Сутрешното решение на "Стандард енд Пуърс" и рязкото повишение на руско-украинското военно напрежение доведе до нова обезценка на руската рубла спрямо долара и еврото и до спад на руските акции на Московската фондова борса.
Изненадващото повишение на основната руска лихва ограничи само за кратко сутрешния нов спад на рублата, като след решението на РЦБ тя достигна 35,7 рубли за един долар, преди обаче щатската валута да удари нов връх за деня към 36,04 рубли.
В същото време фондовият пазар в Москва задълбочи своя спад, като индексът MICEX вече губи 2,1% от стройността си.
Агенция "Стандард енд Пуърс" понижи с една степен дългосрочния и краткосрочен кредитен рейтинг на Русия в чуждестранната валута до " ВВВ-/А-3 " от " ВВВ/А-2 ". Това решение на кредитната агенция е факт на фона на нарастващите рискове за политическа и..
След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна..
Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината,..
Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври..
Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени..
Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява..