МВФ отново подчерта, че ниската инфлация заплашва глобалното икономическо развитие

Директорът на Международния валутен фонд Кристин Лагард отново предупреди, че инфлационните нива в еврозоната и в другите водещи икономики са прекалено ниски и представляват риск за перспективите пред глобалната икономика.

Нейните коментари само подчертават нарастващото безпокойство, че еврозоната рискува да се плъзне в спирала на дефлация.

По отношение на рисковете, които виждаме на хоризонта, един от най-важните е прекалено ниската инфлация, по-специално в еврозоната, но по принцип и слабата инфлация в развитите икономики като цяло, заяви Лагард по време на снощна пресконференция с канцлера на Германия Ангела Меркел и с лидери на основните икономически организации в света в Берлин.

Друг риск е редуциращата парична политика (намаляване на паричните стимули), инициирана от Федералния резерв на САЩ и нейните негативни последици за нововъзникващите пазарни икономики, предупреди шефът на МВФ.

Коментирайки състоянието на глобалната икономика, Кристин Лагард заяви, че ситуацията се подобрява, като се очаква световният икономически растеж да достигне 3,6% през тази и 3,9% през следващата година с оглед добрия възходящ импулс на развитите икономики. но тя също така предупреди, че кризата в Украйна представлява риск за глобалните икономически перспективи и вече засегна негативно икономическите изгледи за Русия.

На същата пресконференция говори и шефът на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) Анхел Гурия. Според него глобалната икономика се държи по-добре, но все още не е вън от опасност.

Ние все още носим последиците от кризата на нашите плещи, допълни Гурия.

Тези коментари са факт след вчерашна среща в Берлин на шефовете на МВФ, ОИСР, Световната банка, Световната търговска организация и Международната организация на труда с немския канцлер Ангела Меркел. В тяхно съвместно изявление след срещата се посочва, че глобалната икономическа активност бележи недвусмислено засилване, но все още е далеч от здравия и устойчив път на растеж, като остават в сила съществени рискове от различно естество

Дълговите нива в повечето индустриално развити страни все още са прекалено високи - както на правителствено ниво, така и при домакинствата и компаниите. Борбата с незадоволителното представяне на пазара на труда в редица държавни остава като фундаментално предизвикателство.

Лидерите на водещите международни институции призоваха правителствата да повишат техните усилия, за да гарантират икономическия растеж и да покажат, че процесите на фискална консолидация са устойчиви и се провеждат с подходящото темпо.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Стагнация на потребителските разходи в САЩ през август

След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..

публикувано на 30.09.16 в 15:59

По-добро от очакваното представяне на британската икономика в месеците преди Brexit

Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..

публикувано на 30.09.16 в 13:55

Спад на безработицата в България до близо 7-годишно дъно при нейна стабилизация в целия ЕС

Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..

публикувано на 30.09.16 в 13:05

Ускоряване на инфлацията в еврозоната през септември до близо двугодишен връх от 0,4 на сто

Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..

публикувано на 30.09.16 в 12:27

Поредно понижение на производствените цени в България през август

Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..

публикувано на 30.09.16 в 12:10