МВФ: Гърция се нуждае от ново облекчаване на дълга, за да осъществи заложените дългосрочни фискални цели

В оповестения днес пети преглед по спасителната програма на Гърция Международният валутен фонд посочи, че стабилността на гръцкия държавен дълг остава "сериозен повод за опасение", като Фондът очаква дълговата тежест да надхвърли досегашните заложени параметри.

МВФ прогнозира, че дългът на Гърция ще се повиши до 128% от БВП на страната през 2020-а година, след което ще се понижи слабо до 117% от БВП през 2022-а година. Официалните параметри, заложени в спасителната програма за Атина, са за държавен дълг от 124% от БВП през 2020-а и от 110% през 2022-а година.

Поради това МВФ подчерта, че европейските партньори (кредитори) на Гърция трябва да останат в готовност за ново облекчаване на дълговата тежест на страната, за да бъдат изпълнени фискалните и икономическите параметри, заложени в настоящата спасителна програма.

МВФ също така обвърза постепенно понижение на гръцката дългова тежест с условието за устойчив "първичен" бюджетен излишък (изключвайки разходите за обслужване на дълга) от над 4% от БВП в следващите няколко години, както и постигането на "относително висок номинален растеж на БВП".

Според предварителна оценка на експерти на Фонда гръцката финансова дупка ще бъде около 1% от БВП през 2015-а година (ако бъде постигнат "първичен" бюджетен излишък от 3%), като този финансов недостиг може да се окаже и по-голям, когато през следващата година приключи ефектът от предприетите конкретни еднократни мерки.

Ако все пак през 2015-а година бъде постигната заложената от нашите нови прогнози финансова дупка (за финансов недостиг в размер на 12,6 млрд. евро след май 2015-а година), ние очакваме нова дупка в бюджета в размер на 0,75% от БВП през 2016-а година, но ако тогава бъде постигнат растеж на гръцкия БВП от 4,5%, се посочва в новия доклад на МВФ.

В тази връзка от МВФ предупреждават, че Гърция се нуждае от драматично подобрение на ефективността в публичния сектор, за да бъдат изпълнени заложените фискални цели и за да се избегне ново орязване (понижение) на заплати и пенсии.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Стагнация на потребителските разходи в САЩ през август

След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..

публикувано на 30.09.16 в 15:59

По-добро от очакваното представяне на британската икономика в месеците преди Brexit

Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..

публикувано на 30.09.16 в 13:55

Спад на безработицата в България до близо 7-годишно дъно при нейна стабилизация в целия ЕС

Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..

публикувано на 30.09.16 в 13:05

Ускоряване на инфлацията в еврозоната през септември до близо двугодишен връх от 0,4 на сто

Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..

публикувано на 30.09.16 в 12:27

Поредно понижение на производствените цени в България през август

Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..

публикувано на 30.09.16 в 12:10