МВФ понижи драстично прогнозата за икономическия растеж на САЩ през 2014-а година

Международният валутен фонд понижи доста драстично своята прогноза за икономическия растеж на САЩ само два месеца след последните прогнози на фонда.

МВФ вече очаква растеж от "едва" 2% на БВП на САЩ през 2014-а година, след като през април прогнозира икономически растеж от 2,8%.

Драматичната низходяща ревизия на МВФ е факт след изненадващото свиване (спад) на американската икономика с 1,0% през първото тримесечие на годината и очакванията, че окончателните данни за периода януари-март могат да бъдат ревизирани дори още по-надолу до спад на БВП с около 2,0%.

Фондът цитира като основна причина за новите, доста по-слаби прогнози, изненадващо суровата зима в САЩ, слабостта в жилищния пазар и по-слабото външно търсене на американските стоки и услуги.

Въпреки тази драстична низходяща ревизия, МВФ посочи, че е в ход ясно изразен икономически отскок и поради това Фондът запазва без промяна прогнозите за растеж от 3% на БВП на САЩ през 2015-а година.

Фондът обаче отбеляза за наличието на значителна отпуснатост в американската икономика и поради това призова властите в САЩ да направят повече, за да стимулират икономическия растеж в краткосрочен план. В същото време Вашингтон трябва да намали разходите и да повиши приходите в дългосрочен план, за да се избегне опасността публичният дълг да навреди на финансовите на страната.

Според МВФ най-добрата опция за американското правителство е да повиши разходите за инфраструктура. Икономистите на Фонда са убедени, че повече федерални стимули ще отнемат тежестта от досегашната стимулираща политика на Фед и ще намалят рискът, че политиките на т.нар. "лесни пари" ще продължаватт да подхранват прекалено силно рисково инвестиране.

МВФ посочи, че според неговия основен икономически сценарий, Фед ще трябва да запази политиката на почти нулеви лихви за по-дълг от очакванията на финансовите пазари период и след средата на 2015-а година. Дори ако инфлацията се повиши временно над целевото ниво от 2%, Фед ще трябва да прояви желание за приспособяване към по-солидно повишение на цените, тъй като икономиката на САЩ е все още доста под постигането на пълна работна заетост, се казва в оповестения днес нов доклад на Фонда.

В същото време МВФ прогнозира и по-слабо потенциално ниво на икономическия растеж в САЩ от "около 2%" за следващите няколко години (до 2018-а година) спрямо предишна оценка за потенциално ниво на растеж от 2,3%-2,4% поради негативното влияние от застаряващото население и по-сдържаните перспективи за растежа на производителността ма труда.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Стагнация на потребителските разходи в САЩ през август

След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..

публикувано на 30.09.16 в 15:59

По-добро от очакваното представяне на британската икономика в месеците преди Brexit

Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..

публикувано на 30.09.16 в 13:55

Спад на безработицата в България до близо 7-годишно дъно при нейна стабилизация в целия ЕС

Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..

публикувано на 30.09.16 в 13:05

Ускоряване на инфлацията в еврозоната през септември до близо двугодишен връх от 0,4 на сто

Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..

публикувано на 30.09.16 в 12:27

Поредно понижение на производствените цени в България през август

Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..

публикувано на 30.09.16 в 12:10