Спокойните пазари могат да навредят на нововъзникващите икономики

Възвръщането на спокойствието на световните пазари не е благословия за развиващите се икономики. В годината, в която инвеститорите забравиха за нарастващи американски лихви, индексът на "Джей Пи Морган" за пазара на облигации в нововъзникващите икономики възстанови почти всичките си загуби. Това може да съблазни развиващите се икономики да злоупотребят с лесните пари и да доведе до балон при финансиране на местните активи.

За банкерите съблазънта да провокират вътрешно търсене може да се окаже неустоима. Шест години след финансовата криза вносът на богатите държави от по-бедните замря. При забавянето в Китай дори развиващите се държави купуват по-малко енергично. 

Това поставя ограничение на скоростта на развитие за нововъзникващите пазари. Техният потенциален годишен растеж на БВП може да намалее до 3,5% между 2013-а и 2017-а година. Това е с около 1,25% по-ниско от периода между 2003-та и 2012-а според последните оценки на икономисти от МВФ.

Част от забавянето може просто да отбележи връщане към по-скромни нива на експанзия. Това обаче може да не е приемливо за държави, изпитващи желание да настигнат жизнения стандарт на Запада.

Преследването на растеж, на който не съответстват подобряващи продуктивността реформи, може да създаде по-големи проблеми на по-късен етап. Кредит бумът в Китай, фискалните проблеми в Индия, субсидиите за горива в Индонезия и съсипващите правителствени покупки на ориз в Тайланд по цени над пазарните са все примери за политики, които се считат за неустойчиви.

За кратко изглеждаше, че инвеститорите ще принудят развиващите се страни да спрат опасностите. Разразилата се паника, която избухна, когато Федералният резерв за първи път намекна за намаление на покупките на активи през май 2013-а утихна. Доходността по правителствените облигации в Индонезия, Малайзия и Тайланд сега е по-ниска, отколкото беше през януари. Така централните банки не са принудени да бъдат предпазливи. Те дори могат да пренебрегнат проблемите с експорта, като позволят на търсенето да нарасне. Например, като оставят възнагражденията да нарастват по-бързо от продуктивността или като си затворят очите за бързия растеж на кредитите в сектора на недвижимите имоти. Икономистите на МВФ предвиждат риск от балон. Те казват избягването на нарастване на прекомерното търсене е един от приоритетите за по-стабилен растеж. Ако пазарите останат спокойни, то жаждата на политиците за растеж ще остане неутолима и предупреждението на МВФ ще бъде пренебрегнато.

Подготвена от отдел “Анализи валутни пазари", Бул Тренд Трейдър




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Подновеното напрежение около Дойче банк разтресе европейските фондови пазари

Подновените разпродажби на акции на Дойче банк през последните 24 часа провокират солиден спад на европейските фондови борси през последния септемврийски ден на търговия. Напрежението около водещия немския кредитор се засили отново през вчерашната търговия на "Уолстрийт" след информации, че големи клиенти на банката в лицето на няколко хедж..

публикувано на 30.09.16 в 15:00

Изплашени клиенти започват да теглят милиарди долари от Дойче банк

Неколцина клиенти на Дойче банк, сред които няколко големи и влиятелни хедж фондове, са започнали да изтеглят милиарди долари от банката на фона на опасенията за нейната стабилност и на техните експозиции в кредитната институция, съобщават източници, близки до клиенти на банката, цитирани от "Уолстрийт Джърнъл" и от агенция "Блумбърг". Редица..

публикувано на 30.09.16 в 11:49

Опасения на капиталовите пазари, породени от Дойче банк

Американските индекси се понижиха заради нарастващите опасения, че неволите на Дойче банк ще повлекат световния финансов сектор. Вчера той беше основният губещ на Уолстрийт с намаление от 1,5% след репортаж на "Блумбърг", показал, че някои от клиентите на Дойче банк са вече разтревожени. Във Великобритания FTSE 100 напредна с 1%. Начело..

публикувано на 30.09.16 в 08:15

Спад на доходността на американските облигации

Доходността по 10-годишните американски облигации падна с 2.4 базови пункта до 1.548%, докато тази по 2-годишните книжа слезе с 3.4 базови пункта до 0.722%. Rates Last Change Range UST 10 years   1.560 -0.012   1.541-1.600..

публикувано на 30.09.16 в 08:13

ОПЕК и Дойчебанк успокоиха пазарите

Американските индекси най-сетне отчетоха широки печалби, подпомогнати от споразумението за производството на ОПЕК. Стандард енд Пуърс скочи с 0.5% до 2171.37, като начело на растежа беше енергийният сектор, който нарасна с 4.3%. Европейските индекси нараснаха при по-добре представилия се банков сектор, който изглежда се успокои след..

публикувано на 29.09.16 в 08:27