Вайдман призова за по-силни дългови правила в еврозоната

Шефът на "Бундесбанк" и виден член на Управителния съвет на ЕЦБ Йенс Вейдман отхвърли призивите на редица европейски политици и най-вече на тези от Франция и Италия за смекчаване на правилата на Европейския пакт за стабилност и растеж.

Вместо да има отслабване на фискалните правила за държавния дълг и за бюджетния дефицит в еврозоната, тези правила трябва да бъдат засилени, заяви Вейдман в днешен анализ за немския вестник "Зюддойче Цайтунг". 

Съмнения относно устойчивостта на публичните финанси биха могли да причинят огромни сътресения във валутния съюз, подчерта той и допълни, че би било пагубно да се забравят поуките от неотдавнашната криза с държавния дълг в региона. 

Не трябва да забравяме, че устойчив икономически растеж не може да се развива на базата на високи нива на дълговете в частния или в публичния сектор, написа за немското издание Вейдман.

Той отново подчертава, че паричната политика на ЕЦБ просто дава време на правителствата, като добави, че само чрез продължаващи усилия за структурни реформи в страните, засегнати от кризата, и чрез приемане на по-силни фискални правила, може да се преборят корените на кризата. 

На фона на това са доста опасни многобройните искания от страна на политици за омекотяване на правилата - призиви, които се появяват доста скоро, след като се е оттеглил натиска на финансовите пазари, посочи шефът на "Бундесбанк".

Той разкритикува подобни призиви по-специално от редица френски политици, като отбеляза, че след въвеждането на еврото, Франция не е изпълнила лимита от 3% бюджетен дефицит от БВП в девет от 15-те години живот на еврозоната и посочи, че съотношението на публичния (държавния) дълг на страната към брутния вътрешен продукт се е повишило почти през всяка една година от старта на еврото.

Тези доста ясни предупреждения на Йенс Вейдман са факт, след като на неофициална среща през уикенда в Париж (под егидата на френския президент Оланд) водещите членове на социалистически и социалдемократически партии в Европа призоваха за по-голяма гъвкавост в Пакта за стабилност и растеж в ЕС, което да спомогне за насърчаване на икономическия растежа в еврозоната. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Стагнация на потребителските разходи в САЩ през август

След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..

публикувано на 30.09.16 в 15:59

По-добро от очакваното представяне на британската икономика в месеците преди Brexit

Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..

публикувано на 30.09.16 в 13:55

Спад на безработицата в България до близо 7-годишно дъно при нейна стабилизация в целия ЕС

Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..

публикувано на 30.09.16 в 13:05

Ускоряване на инфлацията в еврозоната през септември до близо двугодишен връх от 0,4 на сто

Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..

публикувано на 30.09.16 в 12:27

Поредно понижение на производствените цени в България през август

Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..

публикувано на 30.09.16 в 12:10