Европейската комисия обяви, че е одобрила искането на властите в България да предоставят парична ликвидност в размер на 1,67 млрд. евро (3,3 млрд. лева) в подкрепа на банковата система на България.
ЕК оцени предложението и прецени, че то е съвместимо с правилата на Единния пазар на ЕС, се казва в съобщението.
Европейската комисия каза, че предприетите мерки са в резултат на молба от страна на българските власти, като комисията заяви, че разрешава осигуряването на "необходимата и пропорционална ликвидност" за стабилизиране на банковата система на страната.
Комисията прави заключение, че държавната помощ, заложена в предоставянето на кредитната линия, е пропорционална и съразмерна с необходимостта за осигуряване на достатъчна ликвидност в банковата система в конкретните обстоятелства, заяви ЕК в специално комюнике.
В изявлението на ЕК се посочва, че банковата система на България е добре капитализирана и има високи нива на ликвидност в сравнение с банковите системи в другите страни-членки на Европейския съюз. За предпазни цели България е предприела тази мярка за по-нататъшно увеличаване на ликвидността и в защита на своята финансова система.
Този ход на българските власти и на ЕК следва състоянието на изнервеност на вложителите на две големи български търговски банки в рамките на една седмица (банките КТБ и ПИБ).
През миналата седмица стана ясно, че някои лица са прицелили третата по големина банка в страната, призовавайки потребителите да изтеглят депозитите си от нея, заяви Европейската комисия в изявление по електронна поща. Това създаде опасения за ликвидността на въпросната банка и рискува да се превърне в ликвиден проблем и за някои други институции, въпреки факта, че българската банкова система е добре капитализирана и има високи нива на ликвидност, посочва ЕК.
По принцип държавните помощи в ЕС са забранени, но има изключителни случаи, в които подобна държавна помощ е разрешена, като затова е нужно произнасяне от страна на Брюксел. Затова вчера (29-и юни) правителството в България е поискало, а ЕК бързо е реагирала, като е разрешила подобен механизъм за осигуряване на паричната ликивдност за банковия сектор в страната. На този етап няма подробности около конкретната схема на банквото подпомагане.
След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..
Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..
Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..
Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..
Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..