Австралийската централна банка запази лихвите без промяна, изрази опасение от поскъпващата местна валута

Резервната банка на Австралия (RBA) остави основния лихвен процент без промяна в рекордно дъно от 2,5%, оправдавайки по този начин очакванията на финансовите пазари. Но Австралийската централна банка отново посочи, че нивата на местната валута (австралийския долар) остават високи от историческа гледна точка и въздейства върху процеса на ребаланисране на икономиката на страната.

Нивата на валутна обмяна остават високи от историческа гледна точка, особено с оглед понижението на ключови цени на суровините и по този начин предлага по-слаба подкрепа за постигане на балансиран растеж на австралийската икономика, се посочва в изявление на банката след края на нейното заседание.

Централната банка запази без промяна нивото на основна лихва в Австралия от 2,5% за десето поредно заседание, като в същото време посочи за пето поредно заседание, че очаква период на стабилност на лихвените проценти. RBA понижи с общо 225 базисни пункта основната лихва на Австралия до 2,5% през миналия август, като този низходящ лихвен цикъл стартира през ноември 2011-а година.

Централната банка отбеляза, че очаква икономическият растеж до края на годината да се окаже малко под неговия тренд въпреки по-силния растеж през първото тримесечие.

Въпреки тези опасения на RBA австралийският долар отбеляза повишение спрямо останалите основни валути, тъй като имаше известни спекулации, че банката може да намекне за по-продължителен период на стимулираща парична и лихвена политика. Повод за подобни очаквания даде оповестената преди време стенограма от предходното заседание на Централната банка (проведено на 3-ти юни), както и неотдавнашните по-слаби данни за потреблението и за пазара на труда.

След края на днешното заседание на RBA австралийският долар поскъпна към 8-месечен връх около 0,9463 щатски долара (точно над бившия връх около 0,9461 от 10-и април), докато еврото падна към двудневно дъно от 1,4457 "австралиеца".

Графика на австралийски долар/американски долар (на дневна база)

Снимка



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Стагнация на потребителските разходи в САЩ през август

След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..

публикувано на 30.09.16 в 15:59

По-добро от очакваното представяне на британската икономика в месеците преди Brexit

Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..

публикувано на 30.09.16 в 13:55

Спад на безработицата в България до близо 7-годишно дъно при нейна стабилизация в целия ЕС

Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..

публикувано на 30.09.16 в 13:05

Ускоряване на инфлацията в еврозоната през септември до близо двугодишен връх от 0,4 на сто

Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..

публикувано на 30.09.16 в 12:27

Поредно понижение на производствените цени в България през август

Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..

публикувано на 30.09.16 в 12:10