Американското министерство на финансите попита големите брокерски фирми на Уолстрийт дали да започне да заема пари при крайно дълги срокове. Това потенциално би помогнало на правителството да се възползва от сегашните ниски нива на лихвите.
Държавната хазна разпространи въпросник за тримесечието, който разпространи сред големите финансови институции и в него пита дали да обмисли издаването на ценни книжа с матуритет над 30 години.
Заемането за по-дълъг период би изолирало правителството от бъдещи увеличения на лихвите. Облигации с падеж след 50 години не се срещат често, въпреки че Китай и Великобритания емитират такива.
Въпросът на министерството не е план за стартиране на заеми при сегашните условия. Засега най-дългосрочния дълг, който федералното правителство емитира е 30 години. Сегашният интерес се дължи по-скоро на желанието на министерството да прецени интереса към ултра дългосрочните книжа след емитираните от Канада през април 50-годишни облигации.
След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..
Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..
Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..
Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..
Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..