Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР) заяви, че вече няма да дава одобрение за нови инвестиционни проекти в Русия, след като Европейският съюз и САЩ разшириха санкциите срещу Москва с оглед влошаването на руско-украинския конфликт.
Мнозинството от Борда на директорите на Европейската банка за възстановяване и развитие, включително всички държави - членки на ЕС и няколко акционери извън ЕС, дадоха ясни насоки на управлението на ЕБВР, според които за момента банката няма да има възможност да одобрява нови инвестиционни проекти в Руската федерация, се посочва в официално изявление на банката.
Дадените насоки следват декларация от миналата седмица на Европейския съвет, в която се призовават държавите - членки на ЕС да координират своите позиции в рамките на Управителния съвет на банката. Ръководството на ЕБВР ще се ръководи от това при своя оперативен подход в Русия.
Съветът на директорите на ЕБВР представлява акционерите на банката, които включват 64 страни - членки, Европейския съюз и Европейската инвестиционна банка (ЕИБ).
Този последен ход не засяга съществуващите проекти и клиенти в Русия, като банката ще запази своето физическото присъствие в страната, посочва ЕБВР.
През първата половина на годината около 19% от инвестициите на ЕБВР отидоха в Русия, докато останалите 81% от инвестициите на банката бяха разпределни за други 34 държави - членки. През този период общите инвестиции на ЕБВР бяха в размер на 3,6 млрд. евро.
След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..
Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..
Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..
Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..
Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..