"Мудис" повиши с една степен суверенния кредитен рейтинг на Португалия до ниво "Ва2"

В края на миналата седмица агенция "Мудис" повиши с една степен суверенния кредитен рейтинг на Португалия до "Ва2" от "Ва1" с оглед очакванията, че страната ще остане на пътя на фискална консолидация.

Това решение на кредитната агенция е факт, въпреки че през май Конституционният съд на Португалия отхвърли част от бюджетните мерки на португалското правителство, в т.ч. и някои от предложените съкращения на заплащането на труда в държавния сектор, което би трябвало да доведе до финансова дупка от около 700 млн. евро през настоящата година.

Основна причина за повишения кредитен рейтинг е мнението на "Мудис", че португалското правителство запазва силната ангажираност към процеса на фискална консолидация въпреки многократните временни неуспехи, произтичащи от неблагоприятните решения на Конституционния съд на страната, заяви кредитната агенция в петък.

Тя също така заяви, че не очаква проблемите с най-голямата португалска банка Banco Espirito Santo да имат негативно влияние върху финансовия баланс на правителството.

Лисабон беше принуден да потърси спасителен заем от Европейския съюз и Международния валутен фонд през 2011-а година, като португалските власти предприеха редица мерки за строги икономии и реформи на фона на общата дългова криза в еврозоната.

През юни 2014-а година обаче Португалия заяви, че е решила да се откаже от последното плащане по международната спасителна програма, след като Конституционният съд на страната отхвърли серия от мерките за строги икономии.

Икономиката на страната започна да се възстановява през миналата година, докато доходността (лихвата) на държавните облигации отбеляза трайно понижение през настоящата година.

Рейтинговата агенция "Мудис" определи и "стабилни перспективи" пред новия суверен кредитен рейтинг на Португалия, но заяви, че високият външен дълг на страната остава като ключова кредитна слабост. 




БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Стагнация на потребителските разходи в САЩ през август

След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..

публикувано на 30.09.16 в 15:59

По-добро от очакваното представяне на британската икономика в месеците преди Brexit

Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..

публикувано на 30.09.16 в 13:55

Спад на безработицата в България до близо 7-годишно дъно при нейна стабилизация в целия ЕС

Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..

публикувано на 30.09.16 в 13:05

Ускоряване на инфлацията в еврозоната през септември до близо двугодишен връх от 0,4 на сто

Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..

публикувано на 30.09.16 в 12:27

Поредно понижение на производствените цени в България през август

Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..

публикувано на 30.09.16 в 12:10