Условията за кредитиране в еврозоната най-накрая станаха по-облекчени след седем години финансови и икономически кризи, които принудиха ЕЦБ да намали лихвените проценти под нулата и да раздаде трилиони под формата на евтини кредити, за да се избегне срив при кредитирането.
Проучване на кредитирането за последното тримесечие показа, че банките са облекчили кредитните стандарти за всички видове кредити през трите месеца до юни. За първи път от второто тримесечие на 2007-а досега стандартите за заемите за бизнеса бяха облекчени, сваляйки една от най-значимите бариери пред възстановяването в региона.
Изследването върху 137 кредитори също така показа, че търсенето на кредити от страна на домакинствата и бизнесите е продължило да нараства, като в същото време предложи допълнителни признаци, че различията в условията между по-слабите и по-силните части на блока са намалели.
Проучването е доста обнадеждаващо, заяви Ебрахим Рабари от Citigroup. Пътят към нормализирането на всички кредитни показатели е дълъг. Но това е единствената област в икономиката, където условията не успяха да се стабилизират, а сега има някои признаци, че е достигната повратната точка.
Новините бяха приветствани във Франкфурт, където ЕЦБ представи пакет от извънредни мерки през юни, за да се справи със заплахата от това, което председателят на банката Марио Драги нарече злокачествена отрицателна спирала на слабо кредитиране и ниска инфлация.
През юни ЕЦБ обеща да предложи до 1 трлн. евро под формата на евтини 4-годишни кредити с фиксирана лихва, за да се справи с резкия спад при кредитирането за бизнеса. От ЕЦБ изискват банките да се ангажират с пригодени за кредитиране планове, ако искат да получат заемите за целия период от 4 години.
Монетарният пазител на еврозоната стана и първата централна банка, която намали един от ключовите си лихвени проценти под нулата, изисквайки 0,1% лихва върху резервите, оставени на съхранение в хазната на ЕЦБ.
Анализаторите вярват, че по-силните данни за кредитирането намаляват вероятността ЕЦБ да предприеме допълнителни нестандартни мерки, които може да включват количествени облекчения. От ЕЦБ заявиха, че кредитните условия все още играят втора цигулка на инфлацията. Но проучването подсили позицията на политиците, които предпочитат да изчакат преди отново да действат.
Бул Тренд ТрейдърСлед четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..
Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..
Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..
Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..
Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..