Във Фед има разногласия по въпроса за затягането на паричната политика

Чарлз Плосър, президентът на Фед-Филаделфия, се въздържа при вот 9 на 1, тъй като бе на мнение, че намерението да се запазят лихвените проценти ниски за значителен период от време, след като Фед спря изкупуването на активи, не отговаря на “значителния икономически напредък”.

Несъгласието на г-н Плосър вероятно бележи началото на ескалиращото напрежение във Фед, съпътстващо наближаването на целевите нива на заетост в икономиката и предстоящото увеличение на основния лихвен процент на страната.

Както масово се очакваше, Фед предприе следващата стъпка за намаляването на икономическите стимули, известни като “количествени облекчения”, намалявайки стойността на месечно изкупуваните активи от 35 на 25 млрд. долара, което бе в съответствие с намерението на банката да приключи окончателно програмата си през октомври.

Освен това от банката направиха серия от едва доловими промени в своето изявление, от една страна отбелязвайки, че опасността от постоянно ниската инфлация е “намаляла леко”, но от друга страна полагайки основата за ниски лихвени проценти, дори, в случай че нивото на безработица падне под 6%.

Комисията по отворените пазари, която определя нивото на лихвения процент, замени изречението, в което описва нивото на безработицата в САЩ като “повишено”, с нова реплика, в която отбелязва, че все още има много свободен капацитет на пазара на труда.

“Широкият набор от индикатори за пазара на труда показа, че на пазара на труда продължава да има непълно използване на трудовите ресурси”, се казва сега в изявлението. От Фед следят мерки като броя на работещите на непълен работен ден, които искат да минат на пълен.

Промените при безработицата и инфлацията взаимно се компенсираха. Това предполага, че от Фед смятат, че рисковете за икономиката се понижават, но че все още има възможност да се поддържат ниски лихвените проценти, с цел да се насърчат подобренията на пазара на труда.

Промените в останалите части от описанието на Фед на икономическото състояние на страната бяха по-малко от очакваното, предвид прилива от силни икономически данни, чиято кулминация бе в сряда, когато бе оповестено, че растежът през второто тримесечие достигнал 4% на годишна база.

В изявлението още се споменава, че разходите на домакинствата са нараснали умерено, докато жилищният сектор остава бавен. Инфлацията се доближи малко повече до дългосрочната цел на комисията, пишеше още в доклада.

Бул Тренд Трейдър




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Стагнация на потребителските разходи в САЩ през август

След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..

публикувано на 30.09.16 в 15:59

По-добро от очакваното представяне на британската икономика в месеците преди Brexit

Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..

публикувано на 30.09.16 в 13:55

Спад на безработицата в България до близо 7-годишно дъно при нейна стабилизация в целия ЕС

Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..

публикувано на 30.09.16 в 13:05

Ускоряване на инфлацията в еврозоната през септември до близо двугодишен връх от 0,4 на сто

Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..

публикувано на 30.09.16 в 12:27

Поредно понижение на производствените цени в България през август

Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..

публикувано на 30.09.16 в 12:10