Повече от шест десетилетия след обявяването на независимост, Индия вече разполага с единен вътрешен пазар предвид факта, че в икономиката на страната съществува различно данъчно облагане върху търговията.
Вероятно това ще се промени, имайки предвид позицията на най-големия противник на данъчното облагане върху продажбите – Нарендра Моди, министър-председател, встъпил в длъжност през месец май. След като в продължение на последните 12 години на чело на щата Гуджарат, Моди отхвърля данъка върху стоките и услугите, сега той обединява своята партия около идеята и планира въвеждането й през следващите осем месеца.
Според National Council of Applied Economic Research, базиран в Ню Делхи, успех би бил постигнат от една страна със замяната на всички данъци, които повишават стимулите за корупция и от друга, с насърчаването на растежа на икономиката с поне 1,7%. Моди, който смяташе, че конфискуването е приемлива мярка, сега се нуждае от приходи, за да се справи с правителствения дефицит.
Това е най-лесната и същевременно важна реформа, която правителството трябва да направи, коментира Судир Капдия, управляващ партньор в "Ърнст и Янг", Индия.
Съществуват огромни загуби в текущата система. Нужна е реформа, след която бизнесът най-накрая да има предвидимостта да взема решения, с които да работи за реализирането на печалба.
Министър-председателят Моди е изправен пред дилемата как да увеличи приходите, като запази нивото на фискалния дефицит до границата от 4,1% от БВП до края на фискалната година (или до месец март 2015-а година). Слабото преваляване и растящите цените на петрола заплашват от повишаване цената на субсидирането, което нарасна с цели пет пъти за последното десетилетие.
След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..
Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..
Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..
Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..
Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..