Шефът на НАТО Андерс Фог Расмусен заяви днес, че той продължава да вижда висока степен на вероятност за възможна руска военна интервенция в Източна Украйна.
Той също така не вижда сигнали, че Москва действително е изтеглила руските войски, разположени близо до украинската граница.
Запитан в интервю за агенция Ройтерс относно това, колко голяма според него е вероятността за руска военна инвазия, Расмусен отговори: Има голяма вероятност.
Ние виждаме, че руснаците търсят претекст за такава операция под прикритието на хуманитарна операция и ние виждаме военно струпване, което би могло да се използва за провеждане на такива незаконни военни операции в Украйна, допълни шефът на НАТО.
Неговите коментари са факт след като в края на миналата седмица руското министерство на отбраната обяви, че преустановява военните учения в региона на Астрахан, близо до границата с Украйна.
Междувременно говорител на президента Владимир Путин каза, че Русия може да предостави на Украйна хуманитарна помощ, ако бъде постигнато споразумение за подобно решение с всички партии в страната. Властите в Украйна обаче се страхуват, че подобна хуманитарна помощ ще прикрие реална руска военна инвазия в източните региони на страната, където продължават въоръжените сблъсъци с проруските сепаратисти.
Агенция Ройтерс пък цитира един от лидерите на украинските сепаратисти - Захарченко, според който се подготвя контра настъпления спрямо правителствените сили в рамките на следващите два-три дни.
Въпреки всички тези информации, сочещи за ново засилване на напрежението около руско-украинската сила, европейските борси продължават да напредват.
Общият европейски индекс Stoxx Europe 600 бележи ръст от 1,27%, немският индекс DAX се повишава с цели 1,76%, френският фондов индекс CAC40 - с 1,11%, а британският индекс FTSE100 се повишава с 0,98%.
Пазарът на акции на Уолстрийт също отваря на "зелена" територия, укрепвайки солидния ръст от края на петъчната търговия. Индексът DJIA се повишава с 0,38%, широкият индекс S&P500 - с 0,49%, а технологичният индекс Nasdaq - с 0,73%.
След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..
Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..
Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..
Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..
Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..