Паричното обръщение в икономиката на Китай се сви до най-ниското си ниво през юли за последните близо шест години. Това породи опасенията за риск пред устойчивото възстановяване на страната през втората половина на година независимо от усилията на правителството да подкрепи икономическия растеж.
Позитивните очаквания на много икономисти и представители на Централната банка не бяха оправдани след добрите финансови данни за юни, тъй като ръстът в кредитирането и паричното предлагане през следващия месец останаха на нива, далеч по-различни от очакванията им.
След публикуване на икономическите данни експерти от Централната банка на Китай дадоха изявление, с цел да внесат успокоение на финансовите пазари и да уверят инвеститорите, че банката не е променила посоката на провежданата от нея парична политика.
Все още несигурната икономическа среда, в частност почти незабележимите резултати на жилищния пазар, обезсърчиха търсенето на кредитни услуги и подсилиха рисковете от твърде бързото наливане на огромно количество пари при относително плахата икономическа активност. По този начин се създаде и опасението за нарастване на лошите кредити.
Друго притеснение, което се забелязва сред анализаторите, е неизвестността за ръста на кредитирането, отчетено през юни, а именно колко от заемните средства са стигнали до реалната икономика и колко от тях са използвани като спекулативен инструмент.
В публикувания отчет на Китайската централната банка става ясно, че паричният агрегат М2 е нараснал с 13,5% за юли спрямо данните от предходната година, като това не оправдава направените прогнози за очаквано повишение от 14,4%.
Според някои експертите от МВФ обаче Китай трябва да се въздържа от предприемането на по-сериозни мерки за стимулиране на растежа и вместо това да се концентрира върху провеждане на необходимите реформи за достигане на просперитет във втората по големина световна икономика.
След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..
Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..
Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..
Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..
Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..