ЕК започна наказателна процедура срещу 24 страни от ЕС за неприлагане на Закона за енергийната ефективност

Регулаторните органи на Европейския съюз (ЕС) са започнали съдебни процедури срещу 24 държави–членки на Съюза, включително срещу Германия и България, за неизпълнение на задължението за прилагане на Закона за енергийната ефективност, съобщи Европейската комисия (ЕК), цитирана от агенция Ройтерс.

Пестенето на енергия е един от най-важните приоритетите на ЕС, тъй като конфликтът с Русия (най-големият газов и нефтен доставчик за Европейския съюз) относно кризата в Украйна увеличи загрижеността относно сигурността на енергийните доставки.

Говорителката на Комисията Марлене Холцнер заяви пред репортери, че ЕК стартира автоматично наказателна процедура спрямо Германия, тъй в страната не е в сила законодателство на ЕС за спестяване на енергия.

Холцнер назова конкретно само Германия, но в същото време ЕК обяви, че общо 24 от 28-те страни в ЕС са пропуснали крайния срок (5-и юни) за пълно преобразуване на директивата на Европейския съюз за енергийна ефективност в националното законодателство на всяка една държава.

Директивата за енергийната ефективност беше одобрена като закон през 2012-а година, за да подсили съществуващата цел за намаляване на потреблението на енергия с 20 процента до 2020-а година.

Според Европейската комисия само пет държави–членки са променили местното законодателство, за да изпълнят Директивата за енергийна ефективност, а именно: Кипър, Дания, Италия, Малта и Швеция.

На останалите 24 страни–членки са били изпратени официални предупредителни писма от Комисията и разполагат с два месеца за отговор, че са направени законови промени в тази посока.

След този срок държавите–членки, които не се съобразят с наложената от ЕК директива, ще бъдат изправени пред опасността от тежки ежедневни глоби, докато не успеят да приложат европейското законодателство, посочва агенция Ройтерс.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Стагнация на потребителските разходи в САЩ през август

След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..

публикувано на 30.09.16 в 15:59

По-добро от очакваното представяне на британската икономика в месеците преди Brexit

Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..

публикувано на 30.09.16 в 13:55

Спад на безработицата в България до близо 7-годишно дъно при нейна стабилизация в целия ЕС

Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..

публикувано на 30.09.16 в 13:05

Ускоряване на инфлацията в еврозоната през септември до близо двугодишен връх от 0,4 на сто

Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..

публикувано на 30.09.16 в 12:27

Поредно понижение на производствените цени в България през август

Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..

публикувано на 30.09.16 в 12:10