Японският продукт се срина през второто тримесечие с 6,8% на годишна база спрямо предходните три месеца. Това показаха предварителните резултати. Спадът, който инвеститорите очакваха и следователно в голяма степен пренебрегнаха, е пряко следствие от повишението на данъка върху продажбите от 1-ви април, което се случва за първи от 1990-а година. Увеличаването на налога с 3% накара домакинствата да ограничат разходите си с огромните 19%.
За министър-председателя Шинзо Абе обаче, поемането на временен удар върху частното търсене е приемлива загуба при оправянето на обществените финанси на нацията. Бремето на правителствения дълг, който според МВФ ще нарасне до 245% от БВП до 2019-а, прави критична позицията на Абе и го принуждава да натиска в посока на фискална корекция.
Абе разполага с пространство да отиде по-далеч от предвиденото второ увеличение на същия данък през следващата година. Така е защото ограниченията в Япония почти няма вероятност да бъдат саморазрушително упражнение както се оказа в Европа. От една страна, въпреки че реалния продукт претърпя голям удар, цените на всичко нараснаха малко заради допълнителния налог и така номиналния БВП спадна минимално през второто тримесечие. С други думи фискалната консолидация вероятно няма да влоши съотношението дълг към БВП.
Освен това смразяващия ефект от увеличението на данъка може би вече се топи. PMI проучване показа, че фабричното производство се е разширило за втори пореден месец през юни. При също подобряващи се заплати, потребителски разходи, начално жилищно строителство и банково кредитиране, плановете на Абе имат все по-голям шанс да успеят.
Абе изпи горчивото фискално хапче и първите индикации са, че японската икономика ще преживее шока. Ако обаче нови увеличения на данъка заплашат да задушат активността и да върнат дефлацията, Японската централна банка може да се притече на помощ с нови монетарни стимули. Засега обаче централната банка може да си позволи да почака и да остави Абе да продължи с обещаните реформи. Ако те се забавят, икономиката може да поеме дори още по-свирепи ограничения.
Бул Тренд ТрейдърПодновените разпродажби на акции на Дойче банк през последните 24 часа провокират солиден спад на европейските фондови борси през последния септемврийски ден на търговия. Напрежението около водещия немския кредитор се засили отново през вчерашната търговия на "Уолстрийт" след информации, че големи клиенти на банката в лицето на няколко хедж..
Неколцина клиенти на Дойче банк, сред които няколко големи и влиятелни хедж фондове, са започнали да изтеглят милиарди долари от банката на фона на опасенията за нейната стабилност и на техните експозиции в кредитната институция, съобщават източници, близки до клиенти на банката, цитирани от "Уолстрийт Джърнъл" и от агенция "Блумбърг". Редица..
Американските индекси се понижиха заради нарастващите опасения, че неволите на Дойче банк ще повлекат световния финансов сектор. Вчера той беше основният губещ на Уолстрийт с намаление от 1,5% след репортаж на "Блумбърг", показал, че някои от клиентите на Дойче банк са вече разтревожени. Във Великобритания FTSE 100 напредна с 1%. Начело..
Доходността по 10-годишните американски облигации падна с 2.4 базови пункта до 1.548%, докато тази по 2-годишните книжа слезе с 3.4 базови пункта до 0.722%. Rates Last Change Range UST 10 years 1.560 -0.012 1.541-1.600..
Американските индекси най-сетне отчетоха широки печалби, подпомогнати от споразумението за производството на ОПЕК. Стандард енд Пуърс скочи с 0.5% до 2171.37, като начело на растежа беше енергийният сектор, който нарасна с 4.3%. Европейските индекси нараснаха при по-добре представилия се банков сектор, който изглежда се успокои след..