Украинската икономика е разбита

Докато международният фокус през последните месеци бе върху въоръжените сблъсъци в Източна Украйна и геополитическия застой в Москва, друга дилема се очерта като значителна за Киев и западните банкери: украинската икономика тъне в разруха.

Пример за разрухата в Украйна бяха снимките на кълба от дим, затъмняващи небето над фабрика за слънчогледово семе извън Донецк, най-голямата крепост на подкрепяните от Русия сепаратисти, заобиколени от напредващата армия на Украйна. Заводът на стойност 80 млн. долара, открит през 2000-ната г. от американската компания "Каргил", бе една от първите зелени инвестиции в независима Украйна, символ на новата ера на по-отворени пазари и бъдещ просперитет. Той бе изоставен от служителите от американската земеделска група, след като бе щурмуван от въоръжени проруски бунтовници. Сега в пламъци, сградата е свидетелство за огромните щети, причинени на разкъсваната от война и задавена от бюрокрация икономика, потъваща все по-дълбоко в рецесията.

В най-добрия случай има вероятност да се наложи МВФ и други западни поддръжници да се намесят с нови заеми, за да помогнат на правителството да овладее фискалния дефицит. В най-лошия, подписаната през април програма на стойност 17 млрд. долара ще се провали, вероятно принуждавайки страната да обяви несъстоятелност и да преструктурира дълга си. Това може допълнително да задълбочи икономическите сътресения в Украйна и да опетни репутацията и доверието във Фонда в светлината на неговата проблематична гръцка програма.

Ако конфликтът се задържи в продължение на още няколко месеца в сегашния си вид, разходите за украинската икономика ще бъдат огромни, заяви украинският анализатор Виталий Ваврусчук.

Служителите на МВФ базираха спасителната си програма върху първоначалното предположение, че икономиката на Украйна ще се свие с 5% тази година, преди да започне да се възстановява през 2015-а. Съотношението между дълга на киевското правителство и БВП - популярен, макар и несъвършен измерител на устойчивостта - ще нарасне от малко над 40% до 62%, стръмен, но може би постижим ръст. Затова от МВФ решиха да не изискват Украйна да преструктурира дълговете си.

Длъжностни лица от Фонда посетиха страната и направиха оценките си скоро след като Русия бе анексирала Крим и точно когато сепаратистите установяваха контрол в източната част на Украйна. Затова те не отчетоха напълно икономическите щети, които щяха да последват. Въпреки това дори и по това време техните преценки сериозно бяха поставени под съмнение от страна на някои икономисти.

Бул Тренд Трейдър 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Стагнация на потребителските разходи в САЩ през август

След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..

публикувано на 30.09.16 в 15:59

По-добро от очакваното представяне на британската икономика в месеците преди Brexit

Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..

публикувано на 30.09.16 в 13:55

Спад на безработицата в България до близо 7-годишно дъно при нейна стабилизация в целия ЕС

Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..

публикувано на 30.09.16 в 13:05

Ускоряване на инфлацията в еврозоната през септември до близо двугодишен връх от 0,4 на сто

Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..

публикувано на 30.09.16 в 12:27

Поредно понижение на производствените цени в България през август

Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..

публикувано на 30.09.16 в 12:10