ОИСР предвижда устойчив растеж за водещите икономики

Организацията за икономическо сътрудничество и развитие лого ОИСР
Снимка: ЕПА/БГНЕС

В по-голямата част от водещите страни темпът на икономически растеж остава стабилен, въпреки забавянето на икономиката на Германия и негативните перспективите пред тази на Япония.
Организацията за икономическо сътрудничество и развитие ананонсира за леко повишение през юли спрямо предходния месец на основния си индикатор за икономическа активност, включващ 33-те държави-членки на организацията. Индексът достигна нивото от 100,49 пункта, отчитайки почти незабележимо повишение от равнището си през юни, когато се установи на нивото от 100 пункта.
Индикаторът, предназначен за долавяне на предварителни сигнали за повратни точки между разширяване и забавяне на икономическата активност, дава индикации за „стабилен темп на растеж” в по-голямата част от развитите страни.  
Независимо прогнозата си за стабилно и устойчиво икономическо развитие, ОИСР не пропусна да отбележи за пореден път изоставането на най-голямата европейска икономика – Германия, чийто индикатор се понижи от 99,98 пункта през юли при равнище от 100,24 пункта през юни. Другата страна, при която се наблюдава подобна тенденция е Япония. Показателен е спада на индекса до 99.86 пунка при предходно регистран резултат от месец юни, възлизащ на 100.12 пункта.
Данните за САЩ предвид последните новини за раздвиждането на потреблението и заетостта ясно сигнализират за ускоряване на икономическата активност, а индексът се повишава от 100,56 до 100,62 пункта през юли. За Канада индикаторът отчита повишение от 99.7 пункта до 100,02 пункта и леко изкачване нагоре за Италия с минималните 0,01 пункта.
Сред основните нововъзникващи пазари, индикаторът за Китай се повишава слабо от 98.99 до 99,08 пункта. За осми пореден месец перспективите за икономическата активност в Индия се подобряват, докато Русия бележи ръст от предходния месец, след като индексът се установи на нивото от 100,33 пункта.
ОИСР предвижда стабилен темп на растеж и за страните-членки от еврозоната.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Стагнация на потребителските разходи в САЩ през август

След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..

публикувано на 30.09.16 в 15:59

По-добро от очакваното представяне на британската икономика в месеците преди Brexit

Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..

публикувано на 30.09.16 в 13:55

Спад на безработицата в България до близо 7-годишно дъно при нейна стабилизация в целия ЕС

Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..

публикувано на 30.09.16 в 13:05

Ускоряване на инфлацията в еврозоната през септември до близо двугодишен връх от 0,4 на сто

Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..

публикувано на 30.09.16 в 12:27

Поредно понижение на производствените цени в България през август

Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..

публикувано на 30.09.16 в 12:10