Две от най-големите британски банки заплашиха да се изттеглят от Шотландия при позитивен вот на референдума за независимост

Две от най-големите британски банки, които са частично притежавани от британското правителство, заявиха, че ще се предислоцират в Лондон, ако Шотландия гласува за своята независимост на референдума през следващата седмица.

Големите банки Lloyds Group и Royal Bank of Scotland (RBS) подчертаха, че ще преместят техните централи в Лондон, ако на 18-и септември шотландците решат да напуснат Обединеното кралство.

Банковата групировка Lloyds Group, 25% от която е притежание на британското правителство и която е контролирана от Bank of Scotland, заяви, че нейните непредвидени планове включват юридическо пребазиране на част от бизнеса й от Шотландия в Англия.

Подобна заплаха отправи и RBS, посочвайки, че при позитивен вот на референдума за независимост в Шотландия ще бъде наложително да се промени местонахождението на централата на банковия холдинг.

Вчера и големият застрахователен и пенсионен гигант Standard Life каза, че планира нови регулирани компании в Англия, на които бихме могли да прехвърлим части от нашия бизнес, ако е налице необходимост от това.

И други банки заплашиха да се оттеглят от Шотландия, ако шотландците подкрепят референдума за независимост. Банката Clydesdale Bank, която е част от National Australia Bank също обяви, че ще се регистрира в Англия, ако Шотландия напусне Обединеното кралство.

Тези заплахи за масово изтегляне на големия финансов бизнес от Шотландия е факт само часове, след като станаха ясни резултатите от последно проучване на общественото мнение, които отчасти намалиха напрежението.

Според проучване на агенция Survation по поръчка на в-к "Дейли Рекърд" 47,6% от запитаните биха гласували с "НЕ" на предстоящия след седмица (на 18-и септември) референдум за независимост на Шотландия спрямо 42,4%, които биха подкрепили напускане на пределите на Великобритания. Все още 10% от запитаните нямат мнение по въпроса, което предполага, че ако те бъдат игнорирани и изборите се провеждаха днес, 53% от шотландците щяха да гласуват против референдума за независимост срещу 47% на противното мнение.

По този начин последното проучване показва, че разликата между противниците на шотландската независимост и тези, които я подкрепят, се е разширила на 6% - каквато беше разликата преди около два месеца.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Свързани новини

"Глътка въздух" за британската лира след резултати от последно проучване преди референдума за независимост в Шотландия

Оповестеното късно снощи последно проучване на общественото мнение за нагласите преди шотландския референдум за независимост отслаби частично опасенията на финансовите пазари за излизане на Шотландия от Обединеното кралство. Според проучване..

публикувано на 11.09.14 в 09:44
ВИЖТЕ ОЩЕ

Стагнация на потребителските разходи в САЩ през август

След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна..

публикувано на 30.09.16 в 15:59

По-добро от очакваното представяне на британската икономика в месеците преди Brexit

Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината,..

публикувано на 30.09.16 в 13:55

Спад на безработицата в България до близо 7-годишно дъно при нейна стабилизация в целия ЕС

Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври..

публикувано на 30.09.16 в 13:05

Ускоряване на инфлацията в еврозоната през септември до близо двугодишен връх от 0,4 на сто

Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени..

публикувано на 30.09.16 в 12:27

Поредно понижение на производствените цени в България през август

Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява..

публикувано на 30.09.16 в 12:10