Серия слаби данни от Китай подновиха спекулациите за нови стимулиращи мерки от страна на властите в Пекин

През уикенда беше оповестена серия доста слаби икономически данни от Китай, които подновиха опасенията за рязко забавяне на втората по сила световна икономика и подновиха очакванията за нови стимулиращи мерки от страна на властите в Пекин.

Растежът на индустриалното производство в Китай се забави през август до близо 6-годишно дъно от едва 6,9% на годишна база при прогноза за повишение с 8,8% след ръст от 9,0% през юли. От началото на годината насам китайското индустриално производство се повиши с 8,5% след повишение с 8,8% за първите седем месеца.

Данните за продажбите на дребно също изненадаха неприятно анализатори и икономисти, след като през август регистрираха повишение от 11,9% при прогноза за повишение с 12,1% и след ръст от 12,2% през юли. За първите осем месеца на годината продажбите на дребно в Китай се повишиха с 12,1%, запазвайки темпото на растеж от седемте месеца до юли, но под прогнозите за повишение с 12,2%. Особено рязко забавяне регистрираха продажбите на автомобили, което предполага, че китайските потребители изглеждат доста предпазливи.

По-слаб от прогнозите растеж отчетоха и китайските дълготрайни бизнес инвестициите, повишавайки се през първите осем месеца на годината с едва 16,5% при очаквания за подобрение с 16,9% и след ръст със 17,0% от началото на годината до юли включително.

Днешните доста разочароващи данни предполагат по-нататъшна загуба на възходящия икономически импулс във втората по сила световна икономика и предполагат, че икономиката на Китай може би рискува да отбележи рязко забавяне (т.нар. "твърди приземяване"), ако властите в Пекин не предприемат в скоро време нови стимулиращи мерки.

В същото време обаче агенция Market News International цитира свои неназовани източници, според които Китайската централна банка (PBoC) не е склонна да намали отново минималните задължителни резерви на търговските банки, тъй като две съкращения по-рано тази година не успяха да постигнат поставените цели за подпомагане на селското стопанство и на малкия бизнес. Според PBoC от подобна стимулираща мярка могат да се възползват само пазарът на недвижими имоти, както и някои други "ояли се" (прекалено раздути) части на китайската икономика.

Серията слаби икономически данни от Китай не доведоха до сериозни трусове на азиатските фондови пазари, но провокираха спад на цените на петрола и до ново понижение на т.нар. "стокови" валути като австралийския, новозеландски и канадски долари.

Японският фондов индекс Nikkei се повиши с 0,25% с оглед продължаващата слабост на йената на валутния пазар, китайският индекс Shanghai Composite се повиши с 0,3%, докато индексът Hang Seng отбеляза спад от 0,66%, южнокорейският индекс Kospi се понижи с 0,3%, а австралийският индекс ASX 200 загуби 1,04% от стойността си.

Сигналите за рязко забавяне на китайската икономика задълбочиха спада на петролните цени, като фючърсите на петрола тип "брент" с доставка през октомври се понижиха с над 1%, падайки под нивото от 97 долара към ново 26-месечно дъно около 96,21 долара за барел. Фючърсите на американския лек суров петрол се понижават също с около процент към 91,35 долара за барел, наближавайки отново 16-месечното дъно от миналата седмица около 90,43 долара за барел.

Австралийският долар задълбочи спада си към ново 6-месечно дъно от 0,8983 щатски долара, а новозеландският долар удари 7-месечно дъно около 0,8122 американски долара. "Зелените пари" поскъпнаха към 6-месечен връх около 1,1100 канадски долара, като щатският долар продължава да бъде добре купуван и спрямо останалите основни валути преди важното тазседмично заседание на Федералния резерв на САЩ (на 17-и септември).


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Стагнация на потребителските разходи в САЩ през август

След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..

публикувано на 30.09.16 в 15:59

По-добро от очакваното представяне на британската икономика в месеците преди Brexit

Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..

публикувано на 30.09.16 в 13:55

Спад на безработицата в България до близо 7-годишно дъно при нейна стабилизация в целия ЕС

Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..

публикувано на 30.09.16 в 13:05

Ускоряване на инфлацията в еврозоната през септември до близо двугодишен връх от 0,4 на сто

Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..

публикувано на 30.09.16 в 12:27

Поредно понижение на производствените цени в България през август

Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..

публикувано на 30.09.16 в 12:10