Преките чуждестранни инвестиции в Китай отбелязаха най-ниското си дъно през август за последните четири години, което е най-красноречивият знак, че втората по големина световна икономика е изправена пред решаването на важни икономически въпроси.
Последните данни за чуждестранните инвестиции, публикувани от Министерство на търговията, за трети пореден месец показват спад, което съответства на забавеното темпо при индустриалното производство, дългосрочните инвестиции, промишлеността и сектора на недвижимите имоти.
Намалят чуждестранните инвестиции от САЩ, Европа, Япония и Южна Азия, обявиха още в изявлението си от министерството, но за сметка на това нараства тези от Южна Корея и Великобритания.
По данни на министерство на търговията Китай е привлякла 7,2 млрд. долара преки чуждестранни инвестиции през август, с което размерът им отчита понижение от 14% спрямо предходната година. По този начин се отбелязва най-ниското равнище от юли 2010-а насам. За сравнение ПЧИ през юли възлизат на 7,81 млрд. долара, регистрирайки понижение от близо 17% от предходната година. Междувременно, ПЧИ в периода януари – август спадат с 1,8% спрямо 2013 г. до 78.34 млрд. долара.
В четвъртък от Националното бюро по статистиката на Китай публикуваха данни за индустриалното производство през август, нарастващо с най-ниските си темпове от финансовата криза през 2008-а г. насам.
Централната банка на Китай и финансовите институции осъществиха продажби за 31,15 млрд. йени (5,07 млрд. долара) чуждестранна валута през август спрямо 37,84 млрд. йени нетно за месец юли, съобщиха от централната финансова институция в понеделник. Потокът на чуждестранния капитал в страната е широко следена информация от много анализатори, откакто по-голямата част от чуждастранните капитали, които постъпват в страната се превърнаха в обект на изкупуване от Централната банка.
След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..
Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..
Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..
Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..
Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..