Оповестената днес стенограма от последното заседание на Английската централна банка, проведено в началото на месеца (на 3-ти и 4-ти септември), показа, че за второ поредно заседание двама от централните банкери са настоявали за незабавно повишение на британската лихва, но без да намерят допълнителна подкрепа сред останалите седем представители на АЦБ, които са гласували за запазване на основната лихва в рекордно дъно от 0,5%.
На второ поредно заседание, Мартин Уил и Йън МакКафърти са гласували за повишение на основната лихва до 0,75% от 0,5%, аргументирайки се, че данните за продължаващо подобрение (затягане) на пазара на труда предполагат, че в близките месеци може да има рязко повишение на заплащането на труда, което да доведе до повишение на британската инфлация.
Останалите седем членове на АЦБ (в т.ч. и шефа на банката Марк Карни) обаче са предпочели да запазят лихвата в настоящото рекордно дъно от 0,5% (в сила от март 2009-а година насам), цитирайки, че на този етап има незадоволителни доказателства за бъдещ инфлационен натиск.
Неспособността Мартин Уил и Йън МакКафърти да спечелят допълнителна подкрепа за тяхната позиция сякаш прави по-малко вероятно вдигането на британската лихва до края на настоящата година.
Според мнозинството представители на АЦБ последните бизнес проучвания и поведението на жилищния пазар предполагат, че икономическият растеж на Великобритания ще отбележи известно забавяне към края на годината (през четвъртото тримесечие), като в същото време те са изразили загриженост относно потенциално негативното въздействие от много бавния икономически растеж в еврозоната (основен експортен пазар за Острова).
Стенограмата от последното заседание на АЦБ показва, че членовете на банката са прекарали малко време в обсъждане на предстоящия утре референдум за независимост на Шотландия, отбелязвайки само, че нарастващата несигурност около изхода на вота е довела до увеличаване на нестабилността на финансовите пазари и до отслабването на валутния курс на британската лира.
В реч през миналата седмица, шефът на Централната банка - Марк Карни заяви, че АЦБ вероятно ще постигне своите цели за инфлацията и за работната заетост, ако започне да повишава основния британски лихвен процент в началото на следващата година.
Британската безработица (според оценката на ILO - Международната организация на труда) се понижи през трите месеца до юли до 6,2% от 6,4% през трите месеца до юни (при прогноза за понижение до 6,3%), достигайки най-ниско ниво от август 2008-а..
След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна..
Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината,..
Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври..
Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени..
Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява..