Правителството на Португалия, представителите на профсъюзите и на работодателските организации постигнаха споразумение за увеличаване на минималната работна заплата на страната с 4% през октомври до 505 евро (643 долара) след последните промени, направени преди четири години.
Педро Мота Соарес, министър на труда и социалната политика, коментира, че взетото решение за вдигане на минималната работна заплата ще подпомогне работниците, както и ще затвърди постигнатите резултати от тригодишния спасителен план за подобряване на конкурентоспособността на португалската икономика.
Очаква се страната да завърши годината с икономически растеж след тригодишен период на рецесия и влошаване на икономическото състояние до степен изпитана последно през 1970-а година.
Социалният министър увери, че останалите народни представители също са на мнение, че адептирането на бъдещата минимална заплата към условията на пазара на труда ще бъде в унисон с производителността и конкурентоспособността на страната. Минималната работна заплата в Португалия е една от най-ниските в Западна Европа – 645 евро.
Европейският съюз от дълго време призовава за вдигне размера ѝ, но в контекста на спасителния механизъм и нуждата от болезнени икономии и мерки за съкращаване на публичните разходи правителствата не посмяха да предприемат подобен ход.
Повишаването на минималната работна заплата ще подобри финансовото положение на 375 000 работници в частния сектор и 75 000 в публичния.
Мота Соарес коментира още, че правителството ще намали социалните осигуровки за компаниите, които не тръгнат по пътя на освобождаване и оптимизиране числеността на своите работници, с 0,75% през тази година до 23%.
Според него комбинацията от подобни облекчения и увеличаване на МРЗ ще имат позитивен ефект върху държавната хазна. Безработицата се понижава постепенно от почти 18%-ните си рекордни нива през 2013-а година до настоящите 14%.
След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..
Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..
Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..
Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..
Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..