Солиден спад на поръчките за стоки с дълготрайна употреба в САЩ, но в рамките на прогнозите

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Поръчките за промишлени стоки с дълготрайна употреба в САЩ отбелязаха солиден спад през август, но след техен драматичен ръст през юли, дължащ се на рекордни поръчки за самолети "Боинг".

Новите промишлени поръчки за стоки с дълготрайна употреба се сринаха през август с 18,2% на месечна база (близо до прогнозите за спад с 18%) след техния здрав ръст от 22,5% (слаба низходяща ревизия от повишение с 22,6%) през юли, показват данни на Търговския департамент на САЩ.

Основната причина за тези резки флуктоации на данните бяха поръчките за самолети тип "Боинг", като през юли имаше рекордни поръчки за 324 пътнически самолета, докато през август бяха поръчани едва 107 броя. Търговският департамент на САЩ също така каза, че поръчките за невоенни самолети и части за тях са се понижили през август със 74,3% след ръст от цели 315,6% през юли.

Изключвайки транспорта, поръчките за дълготрайни промишлени стоки обаче се повишиха през август с 0,7% (в рамките на прогнозите) след понижение с 0,5% през юли (възходяща ревизия спрямо предишна оценка за спад с 0,8%), докато поръчките за промишлени стоки с дълготрайна употреба, без тези за отбраната, се понижиха с 19% след техен ръст с 24,9% през юли.

Поръчките за промишлени стоки с дълготрайна употреба, без тези за отбраната и въздухоплаването, отбелязаха през август добро повишение от 0,6% (при прогноза за повишение от 0,5%) след спад със 0,2% през предходния месец (възходяща ревизия от предишна оценка за понижение с 0,5%). Именно тези данни се следят като ключов барометър за бизнес инвестициите в САЩ, тъй като те са мерило за разходите на фирмите за оборудване и софтуер. Повишението на "основните" поръчки за стоки с дълготрайна употреба с 0,6% е добър сигнал за перспективите пред американските компании и пред икономическия растеж на САЩ в началото на есента.

Доларът почти не реагира на смесените икономически данни от САЩ (за молбите за помощи при безработица и за поръчките за стоки с дълготрайна употреба) и продължава да се търгува близо до днешния 4-годишния връх спрямо останалите основни валути.

Еврото опитва стабилизира около 1,2725 долара - малко над днешното 22-месечно дъно около 1,2696 нивото, а британската лира отскочи от 4-дневното сутрешно дъно от 1,6274 долара към 1,6330 нивото. В същото време доларът върна леко назад към 109,11 йени, но продължава да се търгува близо до неговия 6-годишен връх от миналия петък около 109,47 йени.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Стагнация на потребителските разходи в САЩ през август

След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..

публикувано на 30.09.16 в 15:59

По-добро от очакваното представяне на британската икономика в месеците преди Brexit

Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..

публикувано на 30.09.16 в 13:55

Спад на безработицата в България до близо 7-годишно дъно при нейна стабилизация в целия ЕС

Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..

публикувано на 30.09.16 в 13:05

Ускоряване на инфлацията в еврозоната през септември до близо двугодишен връх от 0,4 на сто

Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..

публикувано на 30.09.16 в 12:27

Поредно понижение на производствените цени в България през август

Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..

публикувано на 30.09.16 в 12:10