Руската централна банка отхвърли слуховете, че oбмисля въвеждане на капиталов контрол в страната

Руската централна банка отрече вчерашни информации по медиите, че Русия обмисля да въведе временен контрол на капиталовите потоци с оглед масирания отлив на капитали от страната.

След информациите в редица медии Централната банка на Русия информира, че тя не обмисля прилагането на каквито и да са ограничения върху трансграничните капиталови потоци, посочи в официално изявление РЦБ веднага след вчерашното затваряне на финансовите пазари.

Рублата се срина до нови рекордно исторически дъна, след като агенция Блумбърг цитира двама руски държавни служители да казват, че Централната банка обмисля налагането на временен капиталов контрол, ако има засилване на изтичането на капитали от страната. Рублата удари рекордно дъно в 44,52 нивото спрямо "кошницата" евро-долар, като в същото време щатската валута поскъпна до исторически връх от 39,89 руски рубли.

Наложените от Запада санкции спрямо Москва с оглед украинската криза доведе до солидно изтичане на капитали от Русия, като до края на годината се очаква нетен отлив на капитали за около 100 млрд. долара - най-солидно изтичане на капитали от началото на глобалната финансова криза през есента на 2008-а година.

Руското министерство на финансите също опроверга тези слухове.

В същото време РЦБ обяви, че започва да разследва опитите за манипулиране на финансовите пазари в Русия с оглед слуховете за предстоящо въвеждане на контрол върху движенията на капитали.

С цел да се гарантира справедливо ценообразуване на финансовите инструменти, Централната банка на Русия възнамерява да анализира сигналите за манипулиране на пазара, подчерта РЦБ.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Стагнация на потребителските разходи в САЩ през август

След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..

публикувано на 30.09.16 в 15:59

По-добро от очакваното представяне на британската икономика в месеците преди Brexit

Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..

публикувано на 30.09.16 в 13:55

Спад на безработицата в България до близо 7-годишно дъно при нейна стабилизация в целия ЕС

Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..

публикувано на 30.09.16 в 13:05

Ускоряване на инфлацията в еврозоната през септември до близо двугодишен връх от 0,4 на сто

Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..

публикувано на 30.09.16 в 12:27

Поредно понижение на производствените цени в България през август

Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..

публикувано на 30.09.16 в 12:10