Европейските пазари на акции отварят на загуба, следвайки вчерашния солиден спад на борсите в Европа и САЩ и днешното рязко понижение на азиатските фондови индекси, като инвеститорите на Стария континент са в очакване на края на заседанието на ЕЦБ (от 14:45 ч.) и на важната пресконференция на шефа на банката Марио Драги (от 15:30 ч.).
Солидният трус на глобалните капиталови пазари беше предизвикан от няколко фактори и най-вече от вчерашната серия слаби данни за промишленото производство през септември в Китай, еврозоната, Великобритания и дори в САЩ, които сякаш съживиха опасенията за глобалния икономически растеж в началото на есента. Продължаващите протести в Хонконг, геополитическите кризи Русия-Украйна и в Близкия изток допълнително доведоха до рязко повишение на напрежението на световните фондови борси и провокираха солидно ликвидиране на дълги позиции в акции от страна на хедж фондове. Новината за първи случай на заразен с Ебола американски гражданин в Тексас и слуховете за втори подобен случай в Далас (за щастие опровергани малко по-късно) ускориха снощния солиден срив на пазара на акции на Уолстрийт.
Индексът на "сините чипове" DJIA затвори със спад от 1,4% (срив от 238 пункта) до 16804,71 пункта, широкият индекс S&P500 се понижи с 1,32% до 1946,16 пункта, а технологичният индекс Nasdaq – с 1,59% до 4422,085 пункта.
Азиатските борси последваха негативно представяне на американските пазари на акции, като японският индекс Nikkei се срина с 2,61% до едномесечно дъно от 15661,99 пункта, индексът Hang Seng падна с нови 1,28%, южнокорейският фондов индекс Kospi – с 0,77%, а австралийският индекс ASX 200 се понижи с 0,68%.
Европейските инвеститори също последваха техните колеги от САЩ и от Азия и продължиха да продават акции при старта на днешната търговия, след като вчера голяма част от европейските борси затвориха със загуба от около 1%.
Общият европейски индекс Stoxx Europe 600 бележи понижение от 0,62%, немският индекс DAX пада с 0,5% (след вчерашно понижение с 1%), френският фондов индекс CAC40 се понижава с 0,46% (след вчерашен спад с 1,15%), докато британският индекс FTSE100 – с 0,37% (след понижение от 1% в сряда). Солидно понижение бележат и борсите в Мадрид и Милано, като испанският индекс Ibex-35 бележи спад от 0,8%, а италианският индекс MIB – понижение с 1%.
Вниманието на европейските инвеститори се насочва към днешното важно заседание на ЕЦБ, на което не се очаква да бъдат предприети нови стимулиращи мерки. Но финансовите пазари ще следят "под лупа" пресконференцията на "Супер" Марио и очакват с повишен интерес детайли около програмата на ЕЦБ за покупки на гарантирани с активи ценни книжа (т.нар. "ABS книжа").
Подновените разпродажби на акции на Дойче банк през последните 24 часа провокират солиден спад на европейските фондови борси през последния септемврийски ден на търговия. Напрежението около водещия немския кредитор се засили отново през вчерашната търговия на "Уолстрийт" след информации, че големи клиенти на банката в лицето на няколко хедж..
Неколцина клиенти на Дойче банк, сред които няколко големи и влиятелни хедж фондове, са започнали да изтеглят милиарди долари от банката на фона на опасенията за нейната стабилност и на техните експозиции в кредитната институция, съобщават източници, близки до клиенти на банката, цитирани от "Уолстрийт Джърнъл" и от агенция "Блумбърг". Редица..
Американските индекси се понижиха заради нарастващите опасения, че неволите на Дойче банк ще повлекат световния финансов сектор. Вчера той беше основният губещ на Уолстрийт с намаление от 1,5% след репортаж на "Блумбърг", показал, че някои от клиентите на Дойче банк са вече разтревожени. Във Великобритания FTSE 100 напредна с 1%. Начело..
Доходността по 10-годишните американски облигации падна с 2.4 базови пункта до 1.548%, докато тази по 2-годишните книжа слезе с 3.4 базови пункта до 0.722%. Rates Last Change Range UST 10 years 1.560 -0.012 1.541-1.600..
Американските индекси най-сетне отчетоха широки печалби, подпомогнати от споразумението за производството на ОПЕК. Стандард енд Пуърс скочи с 0.5% до 2171.37, като начело на растежа беше енергийният сектор, който нарасна с 4.3%. Европейските индекси нараснаха при по-добре представилия се банков сектор, който изглежда се успокои след..