Министър-председателят на Италия Матео Ренци трябва да предприеме необходимите промени в законодателството на трудовия пазар с цел облекчаване и създаване на благоприятна среда за инвестиции в страната, коментира Маршал Панучи, изпълнителен директор на най-голямата работодателска организация в Италия.
Няма как да реформираш една страна, ако нямаш волята и смелостта да посрещнеш пречките, ударите и конфликтите, които неизбежно съпътстват този процес, коментира Панучи в свое интервю.
Необходими са няколко основни стъпки за насърчаване и връщане на страната по пътя на икономическия растеж – сериозно намаляване на данъчното напрежение, условия за по-гъвкав пазар на труда и колективни действия от страна на ЕС, сподели още Панучи.
Предложението на Матео Ренци за промени в законодателството на трудовия пазар с оглед по-лесното освобождаване на работниците получи подкрепата на политиците в парламента. Някои членове на демократичната партия обаче отправиха критика към премиера за намерението му да въведе предлаганите промени, а от CGIL - най-големият профсъюз на Италия заплашиха да изпратят хиляди работници на улицата на 25-и октомври в протест срещу плана на Ренци.
Според Панучи настоящото законодателство поставя работодателите в твърде голяма несигурност, която обезсърчава както местните, така и чуждестранните предприемачи да инвестират в Италия.
Ренци ще се срещне с европейските лидери по-късно днес в Милано. Целта на срещата е дискусия по въпроса какви мерки следва да предприеме ЕС, за да се справи с високата безработица и най-вече тази при младежите, която според данни на Евростат достига 21,6% от лицата под 25 г. в региона.
След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..
Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..
Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..
Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..
Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..