Ебола – слабостите и силата на глобализацията

Ебола продължава да се разпространява, носейки със себе си смърт, страх и икономически щети. Трагедията е свидетелство за ярката слабост на съвременната икономика, а именно нарастващото неравновесие между бедни и богати. Глобализацията обаче, макар и малко късно, може да облекчи щетите от бедствието.

Човешките загуби от кризата продължават да растат. Засега са налице близо 4000 смъртни случая според Световната здравна организация. Световната банка изкара на 7-и октомври оценки за икономическото влияние на сегашното избухване на болестта. При най-песимистичния сценарий финансовите разходи за Западна Африка ще са 33 милиарда долара.

Това би било трагична икономическа загуба за региона, по-специално за трите най-засегнати държави, Сиера Леоне, Гвинея и Либерия. Светът обаче може да си позволи помощи. Най-лошият сценарий е равен на само 0,2% от американския БВП. За да причини значително по-големи икономически щети, Ебола трябва да посее паника или да се разшири в по-богатите икономики.

Страхът трудно се предвижда. В този случай обаче богатството купува сигурност. Карантините задържат разпространението на Ебола. Техниките на изолиране на хората, които са под риск, са добре разбрани. Всички развити икономики имат нужните организационни и икономически ресурси. Директните разходи от тези мерки ще са малки, дори и да не бъде намерено лечение.

Възможността на богатите страни като цяло да се справят с подобни епидемии, докато бедните са съкрушени, показват, че неравенството в световната икономика не може просто да се измерва в БВП. Ебола трябва да бъде прибавена към списъка от болести, които като цяло поразяват хората, чието модерно индустриално благоденствие все още не е достигнато.

И все пак има най-малкото достатъчно съпричастност и достатъчен риск за богатия свят за малко позакъсняла помощ, която да достигне страните в центъра на епидемията. По-богатите държави най-накрая бяха принудени да предприемат по-значителни действия.

Закъснението не е съзнателно, но сега и медицинска, и техническа помощ са все по-нужни на засегнатите региони. Нигерия и Сенегал успяха успешно да ограничат болестта дори без значителна материална помощ от чужбина. Да се надяваме също и че най-лошият сценарий на Световната банка няма да се реализира.

По материали на световни информационни източници

Подготвена от отдел „Анализи валутни пазари", Бул Тренд Трейдър




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Стагнация на потребителските разходи в САЩ през август

След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..

публикувано на 30.09.16 в 15:59

По-добро от очакваното представяне на британската икономика в месеците преди Brexit

Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..

публикувано на 30.09.16 в 13:55

Спад на безработицата в България до близо 7-годишно дъно при нейна стабилизация в целия ЕС

Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..

публикувано на 30.09.16 в 13:05

Ускоряване на инфлацията в еврозоната през септември до близо двугодишен връх от 0,4 на сто

Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..

публикувано на 30.09.16 в 12:27

Поредно понижение на производствените цени в България през август

Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..

публикувано на 30.09.16 в 12:10