Исторически спад на рублата и нарастване на депозитната база в чуждестранна валута

Все повече руски граждани прибягват до долара и еврото като алтернативна валута, в която да държат своите спестявания, след като рублата понижи стойността си на фона на положените усилия от страна на Централната банка да не допусне подобно отстъпление.

От публикувания доклад на Руската централна банка за равнището на ценовата инфлация става ясно, че броят на гражданите със спестявания в чуждестранна валута нараства през септември спрямо предходния месец. За сравнение OAO Sberbank, най-големата кредитна институция в Русия, отбеляза първият спад на депозитите в местна валута от месец май насам, докато в същото време рублата достигна ново дъно спрямо долара в края на миналата седмица.  

През последните шест години инвеститорите разчитаха предимно на това, че гуверньорът на Централната банка Елвира Набиулина ще предприеме мерки към повишаване на лихвените проценти след вливането на приблизително 6 млрд. долара допълнителна ликвидност. В крайна сметка обаче намесата на Централната банка в икономическите процеси не успя да предотврати обезценяването на местната валутна единица. Докато страната е изправена пред рискове, свързани с навлизане на руската икономика в период на рецесия с оглед на санкциите и кризата в Украйна, политическите лидери се очакваше да подкрепят доверието на потребители и инвеститори в руската местна единица, смятат някои експерти.  

Според статистическите данни на Руската централна банка депозитната база в чуждестранна валута се повишава до 19,4% спрямо нивото от 17,4% през декември.

През последния месец рублата силно понижи стойността си, след като санкциите на САЩ и ЕС засегнаха повечето руски компании, сред които OAO Rosneft – най-голяма руска петролна и газова компания и финансовата институция Sberbank. По последни данни към месец октомври депозитната база на кредитните институции се свива с 33,9 млрд. рубли (840 млн. долара). 

Обезценяването на местната валута се ускори значително през последния месец, след като цената на петрола спадна под 90 долара за барел, обрисувайки негативна перспектива пред приходната част на руските държавни финанси. Местната валута достигна и премина историческите нива от 40 рубли за долар за първи път през изминалата седмица.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Стагнация на потребителските разходи в САЩ през август

След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..

публикувано на 30.09.16 в 15:59

По-добро от очакваното представяне на британската икономика в месеците преди Brexit

Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..

публикувано на 30.09.16 в 13:55

Спад на безработицата в България до близо 7-годишно дъно при нейна стабилизация в целия ЕС

Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..

публикувано на 30.09.16 в 13:05

Ускоряване на инфлацията в еврозоната през септември до близо двугодишен връх от 0,4 на сто

Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..

публикувано на 30.09.16 в 12:27

Поредно понижение на производствените цени в България през август

Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..

публикувано на 30.09.16 в 12:10