СБ: Китай трябва да разчита на реформи, а не на фискална и монетарна политика за постигането на икономически растеж

Китай трябва да ускори правенето на структурни реформи, а не да разчита единствено на монетарни и фискални политики, които да доведат до икономически растеж, коментира представител на Световната банка (СБ).

Бих препоръчала да не се прибягва толкова до фискална и парична политика, имайки предвид че този метод вече е изпитан по време на глобалната финансова криза, уточни изпълнителният директор Сри Мулиани в интервю пред агенция Ройтерс.

Време е за решителни действия и структурни реформи, които следва да бъдат предприети в най-близък план. Така Мулиани отговори на въпроса дали Китай провежда необходимите реформи достатъчно бързо, имайки предвид че растежът на икономиката продължава да следва тенденция на забавяне през третото тримесечие от времето на финансовата криза 2008/2009-а година.

Световната банка прогнозира ръст на БВП от 6% в средносрочен до дългосрочен план, въпреки че според някои икономисти страната трябва да промени своите приоритети от външното търсене и инвестиции до реализирането на растеж през потребление, иновации и по-висока производителност.

Позовавайки се на слабите тримесечни данни, Китай рискува да не реализира годишната си цел за икономически растеж за първи път от последните 15 години, още повече че тя се превръща в спирачка за глобалния икономически растеж.

Анализаторите очакват Пекин да предприеме по-сериозни стимули през следващите месеци, следвайки серия от мерки по-рано през текущата година за насърчаване на икономическия растеж.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Стагнация на потребителските разходи в САЩ през август

След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..

публикувано на 30.09.16 в 15:59

По-добро от очакваното представяне на британската икономика в месеците преди Brexit

Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..

публикувано на 30.09.16 в 13:55

Спад на безработицата в България до близо 7-годишно дъно при нейна стабилизация в целия ЕС

Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..

публикувано на 30.09.16 в 13:05

Ускоряване на инфлацията в еврозоната през септември до близо двугодишен връх от 0,4 на сто

Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..

публикувано на 30.09.16 в 12:27

Поредно понижение на производствените цени в България през август

Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..

публикувано на 30.09.16 в 12:10