Франция трябва да положи повече усилия, за да обуздае разходната си политика

Франция трябва да наблегне за постигането на по-големи от планираните икономии и затягане на разходната политика на държавния бюджет през следващата година, но трябва и да се концентрира върху тези, които вече са започнати.

Страната се забавя в изпълнението на обещанията пред европейските партньори за съкращение на бюджетния си дефицит, като това увеличава шансовете Европейската комисия да отхвърли приемането на бюджета за 2015-а и да поиска промени в посока на следване на заложените фискални цели за държавните финанси на страната.

Президентът на Франция Франсоа Оланд коментира по-рано днес от Брюксел, че ЕК очаква предоставянето на повече информация за държавния бюджет, но той не възнамерява да предприеме по-сериозни икономии от безпрецедентните 21 млрд. евро (23,58 млрд. долара), колкото са всъщност по предварителни разписания.

Без съмнение ние бихме могли да направим някои икономии със съкращаване на публичните разходи, но бих искал първо да видя това при обещаните 21 млрд. евро. В този момент според мен това е на преден план, коментира пред RTL radio гуверньорът на Централната банка на Франция Кристиан Нойер.

Социалистическото правителство на Оланд е предпазливо в опитите си да предприеме по-сериозни мерки за затягане на колана с оглед на опасението, че това може да се отрази негативно върху крехкото икономическо възстановяване.

Вярно е, че трябва да намерим правилния път към балансиране на публичните финанси, което следва да стане последователно и надеждно, като по тази начин не създадем условия за забавяне на икономическата активност, спомена още Нойер.

Освен това той напомни, че Франция и Италия не успяха да достигнат по-голям икономически растеж, тъй като те не спазиха сроковете за провеждането на належащите реформи, докато дори Германия като по-стабилна и силна икономика трябва да направи повече за насърчаване на съвкупното търсене, в частност, давайки тласък на инвестициите.

Не можем да очакваме всичко да получим от Германия, трябва да положим усилия и да проведем собствени структурни реформи, призова Нойер.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Стагнация на потребителските разходи в САЩ през август

След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..

публикувано на 30.09.16 в 15:59

По-добро от очакваното представяне на британската икономика в месеците преди Brexit

Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..

публикувано на 30.09.16 в 13:55

Спад на безработицата в България до близо 7-годишно дъно при нейна стабилизация в целия ЕС

Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..

публикувано на 30.09.16 в 13:05

Ускоряване на инфлацията в еврозоната през септември до близо двугодишен връх от 0,4 на сто

Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..

публикувано на 30.09.16 в 12:27

Поредно понижение на производствените цени в България през август

Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..

публикувано на 30.09.16 в 12:10