Расте потребителското доверие към големите банки в САЩ

Петте най-големи търговски банки в САЩ са увеличили депозитната си база с 25 млн. долара от 2010-а насам, което сигнализира, че банките ще продължат да бъдат предпочитаните финансови институции сред депозантите въпреки загубата на обществено доверие от последната финансова криза. 

U.S. Bancorp привлече 4,7 млн. нови депозити за периода март 2010–2014, което е повишение от 40%. Citigroup Inc се нарежда след нея с 36% или с 8,6 млн. долара привлечени парични средства по депозитните сметки. 

Като цяло, водещите пет търговски банки – между които Bank of America Corp, JP Morgan Chase & Co, and Wells Fargo Bank – добавиха 25 милиона към депозитната си база за същия период или ръст от 11%.
Ръстът е напълно естествен, предвид, че не е имало сливания през този период. 

Критиците продължават да напомнят, че най-големите банки се радват на евтиния ресурс, тъй като финансовите пазари разчитат на това, че правителствата няма да допуснат нито една от тях да фалира, а и законите и нормативните разпоредби създават условия за предотвратяване на случай, в който банка от системно значение ще трябва да бъде спасявана с пари на данъкоплатците. 

Реформите, започнати след финансовата криза, откриха дълъг път, по който следва да се адресира проблемът за ефективността от спасяването на банки от типа "твърде голяма, за да фалира" (too big to fail). Предложенията да се прекъсне тази порочна практика, според някои икономисти, предразполага по-скоро към повече разходи, отколкото към извличането на повече ползи.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Стагнация на потребителските разходи в САЩ през август

След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..

публикувано на 30.09.16 в 15:59

По-добро от очакваното представяне на британската икономика в месеците преди Brexit

Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..

публикувано на 30.09.16 в 13:55

Спад на безработицата в България до близо 7-годишно дъно при нейна стабилизация в целия ЕС

Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..

публикувано на 30.09.16 в 13:05

Ускоряване на инфлацията в еврозоната през септември до близо двугодишен връх от 0,4 на сто

Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..

публикувано на 30.09.16 в 12:27

Поредно понижение на производствените цени в България през август

Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..

публикувано на 30.09.16 в 12:10