Фед остави развиващите се пазари изложени на риск

В продължение на шест години развиващите се пазари живееха в свят, определян от политиката на Фед за лесни пари. Вълните на ликвидност се придвижваха от развитите към развиващите се икономики, финансирайки инфраструктурата и корпоративните инвестиции и позволявайки на потребителите да се отдадат на подхранвани чрез кредити харчове.

Затова изявлението на Фед в сряда, че прекратява програмата си за количествени облекчения се превърна в повратна точка, изправяйки развиващите се икономики пред пропастта на неизвестното.

Краят на програмата за изкупуване на активи настъпи в предизвикателен за развиващите се пазари момент, характеризиращ се с смесица неблагоприятни и взаимосвързани тенденции. Сред тях са забавянето на китайската икономика, както и тази на еврозоната, водена от слабото търсене в Германия.

Цените на стоките, включително тези на петрола, металите и на някои храни, са в продължителен спад. Междувременно цените на активите и нивата на дълга в много от развиващите се страни остават на високи равнища в резултат на шестте години на висока ликвидност.

Масовият спад на цените на стоките, който оказва негативно въздействие върху страните- износителки като Бразилия, Русия и Чили, се дължи отчасти на очакванията на пазарите за края на количествените облекчения.

Прекратяването на паричните стимули също така доведе до поскъпването на американския долар, в който биват оценявани повечето от останалите валути. Поскъпването на щатската валута прави останалите деноминирани в долари валути по- скъпи за купувачите, което от своя страна създава натиск върху продавачите да намалят цените.

Падащите цени на валутите пък водят до по- ниски прогнози за растежа на развиващите се икономики. Международния институт по финанси, който представлява сдружение на световните институции, смята, че националния доход в развиващите се икономики от Европа ще се свие с 2,9% през четвъртото тримесечие, след спадът от 0,1% през третото, като най- големият спад ще бъде в Русия. При развиващите се икономики от азиатско- тихоокеанския регион растежът ще се забави до 6,8% през четвъртото, спадайки от 7% през третото тримесечие. Ръст ще има единствено в Латинска Америка- от 1,2% през третото до 2% през четвъртото тримесечие.

В съзнанието на мнозина анализатори бъдещето зависи от това какво ще направи Фед по- нататък. Ако започне затягане на паричната политика, евентуално увеличавайки лихвените проценти, резултатите за развиващите се икономики вероятно ще бъдат красноречиви.

Въпреки това, дори и при всички отрицателни сигнали, може да се види светлина в края на тунела. Падащите цени на стоките водят до спад на инфлационния натиск в голяма част от развиващия се свят, което дава възможност на централните банки да запазят облекчената си парична политика. И докато Фед може да прекрати изкупуването на облигации, то Японската централна банка все още не може да си позволи този лукс. Освен това ЕЦБ  също ще предприеме подобни действия скоро, в случай, че растежът в еврозоната продължи да разочарова. Всъщност ерата на изобилна ликвидност по никакъв начин не е приключила.


Подготвена от отдел „Анализи валутни пазари", Бул Тренд Трейдър по материали на световни информационни източници.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Подновеното напрежение около Дойче банк разтресе европейските фондови пазари

Подновените разпродажби на акции на Дойче банк през последните 24 часа провокират солиден спад на европейските фондови борси през последния септемврийски ден на търговия. Напрежението около водещия немския кредитор се засили отново през вчерашната търговия на "Уолстрийт" след информации, че големи клиенти на банката в лицето на няколко хедж..

публикувано на 30.09.16 в 15:00

Изплашени клиенти започват да теглят милиарди долари от Дойче банк

Неколцина клиенти на Дойче банк, сред които няколко големи и влиятелни хедж фондове, са започнали да изтеглят милиарди долари от банката на фона на опасенията за нейната стабилност и на техните експозиции в кредитната институция, съобщават източници, близки до клиенти на банката, цитирани от "Уолстрийт Джърнъл" и от агенция "Блумбърг". Редица..

публикувано на 30.09.16 в 11:49

Опасения на капиталовите пазари, породени от Дойче банк

Американските индекси се понижиха заради нарастващите опасения, че неволите на Дойче банк ще повлекат световния финансов сектор. Вчера той беше основният губещ на Уолстрийт с намаление от 1,5% след репортаж на "Блумбърг", показал, че някои от клиентите на Дойче банк са вече разтревожени. Във Великобритания FTSE 100 напредна с 1%. Начело..

публикувано на 30.09.16 в 08:15

Спад на доходността на американските облигации

Доходността по 10-годишните американски облигации падна с 2.4 базови пункта до 1.548%, докато тази по 2-годишните книжа слезе с 3.4 базови пункта до 0.722%. Rates Last Change Range UST 10 years   1.560 -0.012   1.541-1.600..

публикувано на 30.09.16 в 08:13

ОПЕК и Дойчебанк успокоиха пазарите

Американските индекси най-сетне отчетоха широки печалби, подпомогнати от споразумението за производството на ОПЕК. Стандард енд Пуърс скочи с 0.5% до 2171.37, като начело на растежа беше енергийният сектор, който нарасна с 4.3%. Европейските индекси нараснаха при по-добре представилия се банков сектор, който изглежда се успокои след..

публикувано на 29.09.16 в 08:27