Производственият сектор на Китай отчита подобрение, но съществуват известни рискове, за които правителството предупреждава, че са белязани от неоснователен оптимизъм за разширяването на обема на износа на Китай.
„Възстановяването на световната икономика остава нестабилно. Не трябва да сме твърде оптимистични за експортната ситуация”, коментира Дзенг Лихин, говорител на Министерство на индустрията и информационните технологии”.
Икономиката на Китай премина през трудна година, след като регистрираният растеж спадна до най-ниското си ниво от 2008-2009 г. в резултат на слабото развитие на жилищния пазар и скромните нива на потребителско търсене и инвестиционна активност.
„Някои фирми срещат оперативни трудности, рефлектиращи главно върху нарастването на общите разходи, слабото потребителско търсене и трудностите във финансовия сектор.”, добави още той.
В резултат на това правителството ще предприеме „таргетираните” политически действия, анонсирани по-рано и ще пристъпи към по-сериозни мерки за осигуряване на стабилно развитие на индустриалния растеж.
Той съобщи, че разходите, които покриват производителите скачат до 13.5% за периода януари-септември спрямо предходната година и са 5.6% по-високи от реализираните печалби.
Кредитните разходи достигат 11%, с 2.7 %-ни пункта по-високи от реализираните фирмени приходи.
За да насърчи икономическия растеж, Китай намали данъците, раздвижи някои инвестиционни проекти, отпусна краткосрочни заеми към търговски банки, подкрепи увеличаването на разходите в местните общности и други.
Въпреки това, обаче, правителството не успя да установи устойчив темп на нарастване на икономиката, подканвайки дори политическите лидери да предприемат по-драстични политически решения, а именно да смъкнат лихвите по ипотечните кредити през месец септември.
За първи път от последната финансова криза Китай пристъпва към подобна мярка.
Някои експерти, включително от Световната банка, предвиждат, че негативният тренд на жилищния пазар ще продължи още няколко тримесечия, а много от тях смятат, че икономическата перспектива пред икономическото развитие на Китай ще остане несигурна.
След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..
Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..
Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..
Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..
Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..