Политически решения и опити за съживяване на японската икономика

Министърът на икономиката на Япония Акира Амари смята, че правителството трябва да осигури свежи фискални стимули с цел насърчаване на икономическата активност, ако предварителните данни за БВП към третото тримесечие не покажат задоволителен резултат.
Освен това Амари счита, че пристъпването към подобни мерки могат да бъдат предприети независимо от това какво ще бъде решението на министър-председателя Шиндзо Абе, дали да се пристъпи към второ покачване на данъка върху продажбите, планувано за следващата година.
В резултат на последните събития, в частност изненадващото решение на Японската централна банка да пристъпи към засилване на монетарните си стимули, нараснаха опасенията, че Абе ще реализира готвените планове.
Според Амари допълнителните фискални стимули ще подпомогнат за раздвижване на частното потребление, по-специално при социално уязвимите групи и семействата с деца, засегнати най-силно от предходното вдигане на ставката на данъка.
Правителството планира да повиши данъчната ставка до 10% през октомври 2015 г. Трябва да се има предвид обаче, че повишаването на данъка през април доведе до силно свиване на икономиката до нива, отчетени последно по време на световната финансова криза от 2009 г., когато БВП на Япония спадна с 7.1% на годишна база за второто тримесечие, а скромното възстановяване след това засили съмненията относно ефектите от последващо вдигане на данъчната ставка.
„Ако данните очертаят негативна прогноза, правителството трябва да подкрепи икономическия растеж”, коментира Амари. Потреблението сред социално уязвимите групи спада значително, но икономическият министър уточни, че фискалната подкрепа не означава подкрепа за нарастване данъка върху продажбите.
Очаква се Абе да вземе своето крайно решение за данъчните промени, след като станат ясни изгладените данните за БВП към третото тримесечие.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Стагнация на потребителските разходи в САЩ през август

След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..

публикувано на 30.09.16 в 15:59

По-добро от очакваното представяне на британската икономика в месеците преди Brexit

Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..

публикувано на 30.09.16 в 13:55

Спад на безработицата в България до близо 7-годишно дъно при нейна стабилизация в целия ЕС

Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..

публикувано на 30.09.16 в 13:05

Ускоряване на инфлацията в еврозоната през септември до близо двугодишен връх от 0,4 на сто

Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..

публикувано на 30.09.16 в 12:27

Поредно понижение на производствените цени в България през август

Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..

публикувано на 30.09.16 в 12:10